Lepší rekonstruovat starou, než stavět novou? Zastupitelé schválili vypracování posudku na zlínskou nemocnici

9. září 2019 15:32
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vizualizace původních plánů na rekonstrukci stávající Baťovy nemocnice

Zastupitelé Zlínského kraje v pondělí schválili vypracování studie na modernizaci a dostavbu areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně.

Schválení studie navrhl hejtmanův náměstek Jiří Sukop (ANO), podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) je zbytečná a hlasoval proti ní. Koalice lidovců, ANO, STAN a ODS zůstává v názoru na nemocnici rozdělená. Hejtman prosazuje stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, oprava a dostavba stávajícího areálu by podle něj byla dražší a delší. Hnutí ANO však bylo na posledním zastupitelstvu na konci června proti výstavbě, stejně tak zastupitel za ODS Stanislav Devátý a opozice. Investiční záměr pro stavbu nové krajské nemocnice za osm miliard korun proto schválen nebyl. Pro stavbu nemocnice hlasovali lidovci, STAN, radní Jan Pijáček (ODS) a dva zastupitelé opoziční SPD. Čunek tehdy postup koaličních partnerů označil za podraz.

Čtěte také

Opozice a ANO však podotýkají, že zatímco varianta nové nemocnice byla podrobně zpracována, rekonstrukcí KNTB se nikdo pořádně nezabýval, jen se upravila cena podle původního generelu, který je podle Čunka zastaralý. "Chceme mít srovnatelné varianty, nějaká nezávislá autorita to posoudí a my se pak můžeme rozhodnout," řekl dnes novinářům Sukop. Po posledním zastupitelstvu se podle něj nic nedělo. "Bylo bezvětří, skutečně se nic nedělo a mám pocit, že někteří koaliční partneři si už vsadili na to, že se to stane předvolebním tématem. Není to zapotřebí, pokud bychom tohle udělali rychle a vyloučili variantu stavby v původním areálu, pak není důvod neodhlasovat novou (nemocnici)," uvedl Sukop.

Podle hejtmana Jiřího Čunka je nová studie zbytečná, zastupitelé podle něj mají dostatek informací, jen se bojí učinit rozhodnutí. "Jsem přesvědčen, že je to zbytečná práce a vyhozené peníze. Pravdou ale je, že koaliční partner to chtěl," uvedl hejtman.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související