Lázeňské oplatky si kupují a vozí domů snad všichni lázeňští hosté. Jaká je jejich tradice a výroba?
K lázeňským pobytům neodmyslitelně patří nejen procházky po kolonádě a popíjení léčivých pramenů, ale i křupavé lázeňské oplatky. Tato kulatá dobrota patří k lázním po celá staletí.
Tradiční sypaná oříšková, s plátkem hořké čokolády nebo třeba netradiční s chutí slivovice. To je jen zlomek příchutí, které se skrývají v křupavých lázeňských oplatkách.
Narazíte na ně samozřejmě i v Luhačovicích, kde je už 33 let nabízí zákazníkům rodinná firma CLIP Luhačovice. Výrobou provedl naši redaktorku Silvii Pospíšilovou manažer firmy Vít Matyáštík.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Kouzlo ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem udivuje už více než 160 let
Krása ohýbaného nábytku je nadčasová. Svědčí o tom i výrobky firmy TON z Bystřice pod Hostýnem. Ročně tu vyrobí přes 100 tisíc kusů nábytku, který putuje do 75 zemí světa.
-
Bratři Čípové ze Zubří vyrábí už v druhé generaci unikátní hudební nástroje
Dudy, gajdy i zobcové flétny putují mezi hudebníky z dílny bratrů Petra a Miroslava Čípových ze Zubří.
-
Modrotisk není jen součástí historie a folkloru, „frčí“ i dnes
Modrotisk evokuje lidovou tvorbu, tradici a minulost. Může se ale stát i technikou ryze současnou a modrotiskové šaty žádaným módním artiklem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.