Lávka v Kroměříži zůstane zavřená. Lana jsou poškozená korozí, radnice chystá opravu

31. květen 2018 15:25

Lávka je od 15. prosince loňského roku zavřená kvůli kontrole. Starosta kontrolu nařídil poté, co se v Praze-Troji zřítila lávka postavená podobným způsobem.

Část nosných lan lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži je poškozena korozí.

Lávku proto čeká oprava, pro veřejnost zůstane uzavřená. Vyplývá to ze závěru odborníků z Ústavu betonových a zděných konstrukcí Stavební fakulty Vysokého učení technického (VUT) v Brně, kteří měli na starost diagnostiku lávky.

"Bohužel, lávka není ve stavu, který by umožňoval její otevření, aniž by nebyla ohrožena bezpečnost občanů," uvedl starosta Jaroslav Němec (nezávislý). Vzhledem k uzavření lávky musejí nyní chodci využívat most Karla Rajnocha, který je od ní vzdálen zhruba 500 metrů.

Poslední testy lávky v Kroměříži odhalily zrezivělá lana. Most bude uzavřený ještě několik měsíců

Uzavřená lávka v Kroměříži

Kroměřížská lávka pro pěší přes řeku Moravu vyžaduje opravu. Prokázal to nejnovější průzkum odborníků z brněnského Vysokého učení technického.

Podle Ladislava Klusáčka, který vedl tým odborníků VUT, je rozhodující poškození nosných lan korozí na jedné straně lávky, a to důsledkem nekvality při výstavbě. "Má takový rozsah, že není možné lávku spolehlivě provozovat," uvedl Klusáček ve zprávě, která byla dnes doručena na radnici. Poškozená jsou i některá lana na druhé straně lávky.

Podle závěrů týmu VUT lze ale lávku opravit. "Lávka je opravitelná tak, že se oba svazky nosných lan nahradí vnějšími kabely kotvenými do stávajících opěr a současně se provede oprava hydroizolace a pochůzných vrstev pro vyloučení dalšího pokračování zatékání do konstrukce lávky," je uvedeno ve zprávě.

Lávka byla postavena v roce 1984. Je dlouhá 76 metrů, délka nosné konstrukce lávky je 63 metrů. Lávka odolala při velkých povodních v roce 1997, kdy pouze přišla o zábradlí, které bylo tehdy odstraněno, aby nezachytávalo naplavené větve a stromy. Po záplavách bylo zábradlí instalováno zpět a lávka byla zkontrolována. Přestála také povodně v letech 2006 a 2010.

Město proto začne chystat opravu. "Hovořit teď o termínu opětovného otevření lávky nebo o nákladech na opravu je předčasné. Musí se vypracovat projektová dokumentace, vyřídit nezbytná povolení a nějakou dobu potrvá i samotná rekonstrukce. Uzavírka se tak určitě protáhne ještě nejméně o několik měsíců," řekl vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal.

Uzavřená lávka v Kroměříži

Související