Květná zahrada u soudu. Církev se snaží památku UNESCO získat do svého vlastnictví
Kroměřížský okresní soud se začne ve čtvrtek 7. března zabývat sporem o vlastnictví Květné zahrady v Kroměříži.
Vyplývá to ze soudních databází, ČTK termín jednání potvrdil i mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Stát zahradu v restitucích odmítl vydat církvi, olomoucké arcibiskupství proto předloni ve věci podalo žalobu.
Květná zahrada je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, spravuje ji Národní památkový ústav (NPÚ), který je státní příspěvkovou organizací.
Kroměřížští zahradníci jako filmové hvězdy. Snímek ukazuje, jak se starají o Květnou zahradu
Zvýšit prestiž zahradníků a ukázat, proč jsou někdy v zámecké zahradě třeba neposečená místa. To je základním cílem unikátní snímku o práci v Květné zahradě v Kroměříži.
První stání v kauze se u soudu v Kroměříži mělo původně konat už v listopadu 2017, bylo ale zrušeno. Arcibiskupství totiž požádalo, aby v případu rozhodoval jiný než kroměřížský soud, což však Krajský soud v Brně zamítl. Arcibiskupství neuspělo ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu.
Krajský soud koncem loňského roku zamítl také námitku podjatosti soudkyně okresního soudu Jany Ivánkové, kterou arcibiskupství podalo.
Podle Gračky soudkyně arcibiskupství neposkytla přiměřeně dlouhou dobu k prozkoumání materiálů protistrany, zatímco NPÚ ano. "Měli jsme za to, že byla protistrana termínem zvýhodněna. Vedle toho také víme, že dostávala naše důkazy, které jsme předkládali. My jsme od protistrany důkazní materiály nedostávali. Z tohoto jednání jsme usoudili, že tam ta podjatost je," řekl ČTK Gračka.
Podle mluvčí brněnského krajského soudu Evy Angyalossy shledal soud námitku arcibiskupství jako nedůvodnou. "Ze spisu nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by odůvodňovaly pochybnosti o nepodjatosti soudkyně," uvedla Angyalossy. ČTK se dnes pokusila telefonicky zastihnout na soudu v Kroměříži také Ivánkovou, podle vyjádření svých kolegů má však v těchto dnech dovolenou.
Arcibiskupství je přesvědčeno, že Květná zahrada tvoří celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou, které stát vydal církvi v rámci majetkového vyrovnání v roce 2015. NPÚ však už dříve oznámil, že Květnou zahradu nevydal kvůli pochybnostem o splnění zákonných podmínek. Historický areál zahrady je totiž provázán s novostavbami, které podle NPÚ nelze vyčlenit a podle zákona o restitucích tedy nemohou být vydány. V Květné zahradě v roce 2014 skončily práce za 230 milionů korun, díky nimž se zhruba její třetina vrátila do své podoby ze 17. století.
Kroměřížská Květná zahrada je známá též pod názvem Libosad. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Zahradu nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu.
Související
-
Kroměříž zdobí kamélie. Výstavu spojili zahradníci s čínskou astrologií
Zahradníci kroměřížské Květné zahrady nachystali výstavu Kamélie mezi živly.
-
Víno, bez kterého není kněžský život možný. Arcibiskup Graubner žehnal v Kroměříži mešní víno
Tradice výroby mešního vína sahá v Kroměříži do roku 1345, kdy tuto výsadu zdejším sklepům udělil tehdejší moravský markrabě, pozdější český král a římský císař Karel IV.
-
Boj s vandaly v Podzámecké zahradě v Kroměříži. Hlídají ji i policisté na koních
Podzámecká zahrada je větší z arcibiskupských zahrad v Kroměříži.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura: Rozpočty naší vlády vždy dopadly lépe, než se čekalo. Na vnější šoky jsme reagovali dobře
-
Meta přechází od factcheckingu ke Community Notes. ‚Je to krok zpátky,‘ varuje koordinátor Demagogu
-
Extraligový duel mezi Pardubicemi a Litvínovem skončil předčasně. Na tribuně zemřel fanoušek
-
Hamás pocítí peklo, pokud nepropustí rukojmí, slíbil Trump. Chce také ekonomickou silou připojit Kanadu