Kroměříž je oblíbeným městem filmařů, točil se tu například Amadeus, Napoleon, Indiana Jones nebo Angelika
Kroměříž je město, které přitahuje domácí i zahraniční filmaře. Možnost zahrát si v komparzu a potkat známé české i zahraniční hvězdy tak mají místní poměrně často. Natočeno tu bylo už přes 30 filmových projektů.
Kroměříž je městem nádherných památek. V roce 1997 získala titul Nejkrásnější historické město České republiky a jeho největší skvosty, Arcibiskupský zámek, Podzámecká a Květná zahrada, byly o rok později zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Snad můžu tvrdit, že je rájem filmařů. Taky v něm od poloviny minulého století natočili více než tři desítky snímků.
Čtěte také
Nejslavnějším dílem je osmi Oscary oceněný film Amadeus Miloše Formana z roku 1984. Pro strhující dramatický příběh o geniálním skladateli si režisér vybral kouzelné prostory arcibiskupského zámku. Ve filmu se proměnily v sídlo rakouského císaře v Schönbrunnu. 10denní přítomnost zahraničního štábu v čele s Milošem Formanem a jeho dvorním kameramanem Miroslavem Ondříčkem v Kroměříži vzbudila velkou pozornost místních lidí. Někteří si ve filmu dokonce zahráli, protože režisér potřeboval celkem početný ansámbl dvořanů. Natáčení si nenechala ujít ani tehdejší státní bezpečnost, Forman v té době už žil v Americe.
Trezorový snímek Ucho, Requiem pro panenku, Třicet panen a Pythagoras, druhý díl komedie Dědictví, pohádky O princezně se zlatým lukem, Peklo s princeznou, seriály Četnické humoresky, Já, Mattoni nebo výpravný koprodukční pětidílný film Marie Terezie, to je jenom část českých snímků natočených v Kroměříži. Nejčastější lokací je zámek a zahrady.
Odehrával se tam i děj oblíbené pohádky Peklo s princeznou s Terezou Voříškovou, Petrem Nárožným a Jiřím Mádlem v hlavních rolích. Štáb musel řešit i pár technicky hodně náročných scén. Například pád královských dětí do rybníka v Podzámecké zahradě nebo slézání Terezy Voříškové ze střechy Rotundy v Květné zahradě. Nejkomičtější byla zřejmě situace, kdy se v prvním patře královského paláce objevil živý kůň s návleky na kopytech. Musel je mít, aby nepoškodil dřevěné historické parkety. Ve filmu samozřejmě vidět nejsou, ale podívaná to musela být vskutku k popukání. Při natáčení svatebního průvodu, v němž šlo přes šedesát komparsistů, se zase spustil obrovský liják.
Čtěte také
Kroměříž figuruje i v řadě zahraničních filmů. Natáčel se tam snímek Královská aféra o zakázané lásce, která změnila Dánsko a jeho historii, životopisný příběh o Ludwigu van Beethovenovi Nehynoucí láska, remake slavné Angeliky, americký snímek Mladý Indiana Jones, ale taky francouzský seriál Napoleon s Gerardem Depardieu. Filmaři využívají především historické centrum města, od Velkého náměstí přes přilehlé ulice až po areál psychiatrické nemocnice.
Hezký den přeje Věra Hotařová
Související
-
Filmaři natáčí ve Zlíně nový film s názvem Dvě slova jako klíč
V ulicích Zlína se opět pohybuje filmový štáb. Režisér Daniel Svátek si město vybral pro natáčení nového snímku Dvě slova jako klíč.
-
Obec, která neunikla pozornosti filmařů. Ve Zdislavicích-Troubkách se točil film Requiem pro panenku
Dominantou Zdislavic je zámek, jeho současnou architektonickou podobu mu dali Dubští. Nedaleko svého sídla si nechali postavit rodinnou hrobku.
-
„Už si na ty průšvihy moc nevzpomínám,“ usmívá se člen klukovské party z Vlčnova
Asi každý zná slavný film pro děti z poloviny 80. let minulého století Pětka s hvězdičkou, který se natáčel ve zlínském filmovém studiu. Postavy vycházejí z reálných osob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.