Konec dlouhovlnných vysílačů v Topolné. O odstřelu obec nevěděla, chtěla je zachovat jako památku
České radiokomunikace 28. července 2022 odstřelily vysílače v Topolné.
Uherskohradišťsko přišlo o jednu ze svých dominant. České radiokomunikace 28. července 2022 odstřelily oba vysílače v Topolné.
Čtěte také
Obec Topolná chtěla vysílače jako památku zachovat, o stržení podle nezávislého starosty obce Ladislava Botka nic nevěděla.
Demolici stožárů podle mluvčí Anny Tůmové České radiokomunikace dlouhodobě připravovaly. "S úřady okolních obcí a starosty jsme jednali delší dobu. Takhle velká záležitost a demoliční práce tohoto charakteru se nedají udělat najednou. Už delší dobu to řešíme, potřebovali jsme veškerá povolení od příslušného stavebního úřadu, životního prostředí a dalších. Takže to není tak, že by to nevěděli," řekla Tůmová.
Čtěte také
Vysílače v Topolné vysoké 270 metrů přestaly po 69 letech vysílat na konci loňského roku. Dlouhovlnný vysílač v Topolné byl v provozu od roku 1952 a stavěl se původně pro pokrytí celého Československa. Do svého zbourání byl 11. nejvyšší stavbou České republiky.
Vysílač sehrál důležitou roli při několika historických krizových momentech, hlavně pak v srpnu 1968 při okupaci Československa. Cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund jeho prostřednictvím 25. srpna 1968 ze zlínského rozhlasového studia vyzval přátele v Sovětském svazu, aby apelovali na svou vládu a vedení strany a žádali ukončení okupace Československa.
Vysílač díky své konstrukci fungoval a vysílal, i když byl zaplavený během povodní v roce 1997.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Obvyklí podezřelí.‘ Národní kyberúřad poprvé zmíní ve své strategii Rusko a Čínu, říká Kintr
-
ONLINE: Poslanci řeší nedůvěru vládě. ‚Dopustili jsme zbytečný problém, jemuž se dalo zabránit,‘ řekl Fiala
-
Izraelci a Íránci si na jejím nebi vyměňují rakety, Sýrie mlčí. Šara si přeje slabší Írán, míní experti
-
Piráti v oblečení uklízeček omývali od korupčních kauz. Objeli ministerstva i centrálu hnutí ANO