Jsou jiní, ne horší. To je jedno z poselství organizace Za sklem, která pomáhá rodinám dětí s Aspergerovým syndromem
Na 18. únor připadá už několik let Mezinárodní den Aspergerova syndromu. O jakou poruchu jde a s čím se potýkají rodiny, ve kterých se vyskytla, to do vysílání Českého rozhlasu Zlín přišly sdělit předsedkyně neziskové organizace Za sklem Marta Pečeňová a psycholožka Jana Zapletalová.
„Aspergerův syndrom je jedna z poruch autistického spektra, která prostupuje celou osobností. Projevuje se zejména v omezení sociálních dovedností, ve schopnosti udržovat konverzaci,“ vysvětluje na úvod psycholožka a vedoucí přímé péče Sociálně aktivizačních služeb v pražské pobočce organizace Za sklem Jana Zapletalová.
K tomu dodává: „Jsou to děti, které obvykle mají vyšší intelekt a mají velmi hluboký zájem o některou oblast, například vesmír, přírodopis, nebo dějepis. Jsou to děti, které mají poměrně zajímavou paměť – špatnou krátkodobou, ale velmi dobrou dlouhodobou paměť. Mají často takzvané nerovnoměrné rozložení schopností, nemají úplně jednoduchou sociální komunikaci, mohou mít specifika ve stravování nebo zvýšenou vnímavost k hlasitým zvukům.“
Podle Jany Zapletalové je tato diagnóza bohužel často stanovována pozdě. Kryje se obvykle například s poruchami řeči nebo pozornosti, někdy i s mimořádným nadáním.
Čtěte také
Tato diagnóza je obvykle rozpoznána v dětském věku a pokračuje do dospělosti, kdy se k problémům může připojit například nejistota, úzkost, deprese nebo některá psychiatrická onemocnění. A ačkoli některé projevy této diagnózy jsou u pacientů stejné, rozlišnost jednotlivých osobností je velká.
To potvrzuje i Marta Pečeňová, maminka dvou chlapců s tímto syndromem a předsedkyně neziskové organizace Za sklem, která pomáhá rodinám, kde se Aspergerův syndrom vyskytl.
Jaký je každodenní život těchto rodin a co nejvíc trápí rodiče, kteří mají děti s autismem? Kde mohou hledat pomoc?
O tom velmi otevřeně hovoří v rozhovoru Marta Pečeňová, která v závěru upozorňuje na osvětovou kampaň organizace Za sklem, v rámci které jedna z akcí proběhne 18. února 2023. V tento den se v knihovnách ve Zlíně, Olomouci, v Brně, v Praze a v Ústí nad Labem budou číst ukázky z knížky, kterou napsala autorka na spektru autismu. Cílem akce je právě přiblížit široké veřejnosti každodenní situace, se kterými se tito lidé potýkají, i to, že jsou a mohou být plnohodnotnými členy naší společnosti. Další akce je možno najít na webových stránkách této organizace.
V rozhovoru s Martou Pečeňovou a psycholožkou Janou Zapletalovou se také dozvíte, jak odhalit Aspergerův syndrom včas, na koho se obrátit nebo jak se chovat k těmto lidem a jejich rodinám.
Související
-
Matěj trpí tourettovým syndromem, pomáhá mu tanec - příběh nadaného tanečníka, maminky a mecenáše
Matěj Nehyba ze Zlína trpí tourettovým syndromem, který se projevuje různými tiky. Když ale tančí společenské tance, tak netiká.
-
Klienti Alzheimer centra ve Zlíně podnikají i nyní výlety po celém světě
Klienti zlínského Alzheimer centra zkoušejí brýle pro virtuální realitu. Zapůjčený přístroj jim díky štědré donátorce zůstane.
-
Ředitelka Alzheimer Home Zlín Pavla Budošová říká: Pokud vaši blízcí nevědí, že už jedli, zpozorněte
O vzpomínání a zapomínání si Jožka Kubáník na jeho rozhlasové Pohovce povídal s ředitelkou Alzheimer Home Zlín Pavlou Budošovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...