Jsme na vrcholu, ale kolem nás blikají varovná červená světla, říká egyptolog Bárta

16. leden 2019

Miroslav Bárta je český egyptolog a archeolog. Od roku 2011 vede výzkum archeologické lokality Abúsír v Egyptě. Od roku 2013 je ředitelem Českého egyptologického ústavu.

Bárta přednášel v Otrokovicích ředitelům škol ze Zlínského kraje. Podle něj je důležité děti pozitivně motivovat, ukázat jim, že každý má nějaké předpoklady na to, aby v životě uspěl. „Musí si uvědomit, jak důležité je vzdělání,“ říkal v pořadu Co vy na to Bárta.

Podle něj lidské dějiny provází vzestupy a ústupy civilizací ze slávy. „Různé civilizace nám nastavují zrcadlo, ukazují, jak se v minulosti lidé vyrovnávali s nedostatkem zdrojů, rozpory mezi generacemi, s novými technologiemi,“ vysvětluje Bárta.

Jan Antonín Baťa prezidentem? Jednalo se o tom, přednost ale dostala firma

Jan Antonín Baťa (Zlín, 1938)

Průmyslník Jan Antonín Baťa byl jednou ze zvažovaných osobností, která měla po Mnichovské dohodě v roce 1938 usednou do prezidentského křesla.

Civilizace se vyvíjejí v trajektoriích. Bárta uvedl, že už dlouho zažíváme ekonomický vzestup. „Jsme na vrcholu, ale kolem nás už blikají varovná červená světla,“ říká Bárta.

U soumraku civilizaci platí podle něj sedm zákonů. A ten Herakleitův říká, že to, co civilizaci vynese na vrchol, tak také způsobí krizi „Ukázkou je byrokratická aparát, který je potřebný při vzestupu. Když ale přeroste, tak je brzdou systému a vede k jeho krizi,“ vysvětluje Bárta.

Podle něj v Česku to ukazuje organizovanost, stále nové vyhlášky a předpisy. „Po roce 1989 jsme zanedbali právní a etický rámec. Účet jsme nestihli splatit,“ říká Bárta. Podle něj je jedním z důsledků to, že v Česku je na devět set tisíc lidí v exekuci.

Chybí vize, nesnažíme se využít informace, které máme, říká Bárta. „Pokud přijde zásadní krok a dokážeme uchovávat levně energii, můžeme se připravit na další skokový růst jako byla v minulost třeba průmyslová revoluce," říká.

Pokud ale porostou stále mandatorní výdaje, budou se prodražovat energie a společnost nebude držet pospolu, může přijít podle Bárty další krize.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?