Cimbálová muzika je základ hudebního světa, říká houslista a rodák ze Strání Marco Čaňo

12. leden 2019

Zlomovým momentem byla pro hudebníka účast na akademii Václava Hudečka.

Rodák ze Strání a houslista Marco Čaňo byl hostem pořadu Apetýt. Mladý hudebník nyní hraje v seskupení Cover Paradise.

„Poprvé jsem housle držel v ruce ještě dříve, než jsem se na ně začal učit hrát. Maminčiny housle na mne totiž vypadly ze skříně,“ vzpomíná houslista, který nakonec začal hrát v pěti letech.

Jeho první učitelkou byla Anička Přikrylová ze Strání. „Ta mě zasvětila do hraní v cimbálové muzice. Je to základ veškerého hudebního světa,“ říkal v rozhovoru Marco Čaňo.

Za zlomový okamžik označuje svoji účast na kurzech Václav Hudečka. „Při první účasti jsem si uvědomil, jaké jsou housle krásný nástroj. Od toho okamžiku jsem začal poctivě pracovat a těžím z toho doteď,“ říkal houslista Marco Čaňo.

Dodává, že folklor má rád, i když se věnuje jinému typu hudby. „Mrzí mě, že nemám vše nastudováno. Když ale mám čas a ukážu se ve Strání na fašanku, tak vezmu housle a hraju celé dny s kamarády od srdce,“ vysvětloval mladý houslista.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...