Speleolog Audy: Všechny velké objevy jsou vždycky náhoda a zvídavost toho, kdo k nim první čuchne
Host: speleolog a fotograf Marek Audy o objevech podzemních prostor u nás i v zahraničí
Marek Audy je spoluobjevitelem jeskyně Suchdolský ponor v Moravském krasu nebo jeskyní ve Venezuele. Jeho tým loni objevil na pomezí Albánie a Řecka největší podzemní termální jezero na světě. „Všechny velké objevy jsou vždycky náhoda a zvídavost toho, kdo k nim první čuchne,“ směje se speleolog. V Apetýtu byla řeč nejen o speleologii, o objevech, ale také o fotografování jeskyní. Více se dozvíte v rozhovoru!
Související
-
Největší podzemní termální jezero nepřeplaval. Jako vlézt do iglú, popisuje objev jeskyně speleolog
S expedicí v Albánii objevil a zmapoval jeskyni Atmos s největším termálním jezerem na světě. Jak obrovské jeskynní jezero Neuron vzniklo a čím může být pro vědu zajímavé?
-
Strach je potřeba, aby měl člověk v jeskyni pud sebezáchovy, říká speleolog Roman Šebela
Roman Šebela je náčelníkem Speleologické záchranářské služby, který při záchraně, ať už ostatních jeskyňářů nebo civilistů, bojuje s těžko dostupnými prostory a tmou.
-
Čím víc jeskyní jsem viděl, tím víc považuji Amatérskou jeskyni za unikátní, říká speleolog
Cestovatel, speleolog i filmař Marek Audy objevuje jeskyně a rád za nimi jezdí po celém světě – třeba do Venezuely nebo na albánsko-řeckou hranici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.