Pustevny znovu zdobí ledové sochy. Můžete vidět obřího draka, rytíře i princeznu

Sochy vytvářelo šest řezbářů z Česka a Slovenska.

Obřího draka, rytíře, princeznu, zámek i čerty v pekle vytvořili z ledu řezbáři na Pustevnách v Beskydech. Lidé jejich výtvory uvidí v sobotu, kdy začne festival ledových soch - Ledové Pustevny. Potrvá do 27. ledna, řekla dnes ČTK zástupkyně pořadatelů Dita Korčák Hrtusová.

Sochy jsou ve dvou stanech, jeden znázorňuje dračí doupě, ve druhém je pekelné království s čerty i kotlem s hříšníky. Sochy vytvářelo šest řezbářů z Česka a Slovenska. "Jde nám o diváka, orientovali jsme se na děti, aby se trošku poučily v pekle a ve druhém stanu se zase trošku rozveselily," řekl dnes ČTK umělecký řezbář Jan Paďour, který je garantem akce.

Největší sochou v dosavadní historii festivalu je drak dlouhý až 20 metrů. "Dělali jsme ho jako první figuru ve stanu, abychom věděli, kolik nám zbude prostoru na ostatní sochy. Je tak obrovský, že na něm museli dělat všichni," uvedl Paďour, podle kterého bylo nejnáročnější dát výraz rytíři a princezně. "Udělat z toho scénu a nějaký výjev, který něco vypovídá," uvedl Paďour.

Řezbáři měli k dispozici 40 tun ledu dovezeného z opavských mrazíren, opracovali přes 500 kostek ledu, jedna váží asi 70 kilogramů. Ledové kostky řezbáři nejprve spojili vodou do útvarů, ze kterých elektrickými pilami tvarovali sochy.

zdroj: ČTK

Související