„Je zlatá a povídá si s námi,“ říkají klientky Charitního domu ve Slavkově o studentce Adéle Adámkové, která tady dobrovolně pomáhá
Nejen kvůli epidemii koronaviru ve zdravotnických a sociálních zařízeních chybí velké množství pracovníků. Taková situace nastala i v Charitním domě sv. Petra a Pavla ve Slavkově na Uherskobrodsku, kde scházela polovina zdravotních sester a pečovatelek. Situaci se daří zvládat i díky pomoci dobrovolníků.
„Jsou to lidé cenění zlatem. Tím, že sem chodí dobrovolně, přicházejí s chutí. A to je potom na jejich práci poznat,“ říká o dobrovolnících vedoucí Charitního domu ve Slavkově na Uherskobrodsku Lenka Staníková.
Konkrétně v tomto zařízení vypomáhá i devatenáctiletá Adéla Adámková, která studuje čtvrtý ročník zdravotnické školy ve Zlíně. Sociální oblast pro ni prý byla jasná volba. „Jelikož mám už zkušenosti ze zdravky, můžu více pomáhat,“ říká Adéla ke své práci v tomto zařízení.
S Adélou, klientkami i vedoucí Charitního domu ve Slavkově na Uherskobrodsku si povídal redaktor Michal Sladký.
(Na titulní fotografii zleva vedoucí chartiního domu ve Slavkově Lenka Staníková, dobrovolnice Adéla Adámková a vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Zlínského kraje Jana Haluzová.)
Související
-
„Život po šedesátce začíná, s klienty se nenudíme,“ tvrdí ředitelky v místních domovech seniorů
Zákaz návštěv v pobytových zařízeních pro seniory platí už více než měsíc. Klienti se tu baví u filmů i her, čekají i na dopisy "zvenčí".
-
Kurzy dobrovolnické výpomoci školí nové posily pro boj s covidem, nyní i ve Zlínském kraji
Český červený kříž začal pořádat kurzy praktických dovedností v péči o seniory nebo pacienty. Ve čtvrtek 5. listopadu otevřel tento seminář poprvé také v Kroměříži.
-
Uherskobrodsko má účinnou ochranu proti velké vodě, zachráncem jsou místní mokřady
Retenční nádrže a mokřady v okolí Uherského Brodu pomáhají město ochránit před povodněmi. Velká voda zasáhla oblast v polovině října, Uherský Brod ale neohrozila.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.