Je tisíckrát lepší zpívat falešně, než vůbec, říká hudebník tělem i duší Michal Mynář
Michal Mynář z Hostišové je ztělesněním vášně pro hudbu. Tu vnímá jako základní životní potřebu, kterou mu předali rodiče.
Pedagog, bývalý ředitel Otrokovické Besedy, muzikant, zpěvák, sbormistr, spoluzakladatel folkové kapely Hostband, autor folkových písní, spoluzakladatel tradice vzpomínkového pochodu Clay-Eva. To vše je Michal Mynář z Hostišové u Zlína.
Michal Mynář zpívá v několika sborech a pro kapelu Hostband skládá i písně. Skupina má za sebou více než dvacetiletou historii. Populární je jejich takzvaná „Swodka z Hostišové“ – píseň, kterou Michal Mynář píše na konci každého roku jako shrnutí událostí z obce za uplynulých dvanáct měsíců.
Michal Minář je také pedagogem, a to i v současnosti. Po dvaceti letech se vrátil na otrokovické gymnázium, kde nyní na půl úvazku učí hudební výchovu. Vyučuje i hru na hudební nástroje, a to netradičním způsobem. Snaží se lidem poskytnout možnost hrát ne s cílem stát se profesionálním muzikantem, ale jen tak pro radost a potěšení. Jak sám říká: „Kdo zpívá falešně, je na tom tisíckrát líp než ten, kdo nezpívá vůbec. Protože to, že člověk zpívá falešně, to ho nezbavuje emocionálního prožitku.“
Jak jde takto nabitý pracovní program skloubit s rodinou, tedy manželkou, třemi dětmi a čtyřmi vnoučaty? A jakou má metodu na to, aby své studenty přivedl k muzice, kterou by běžně neposlouchali? Dozvíte se v rozhovoru Věry Hotařové s Michalem Mynářem.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.