Jan Beránek několik let hledal stopy svého zmizelého prastrýce. Vznikla tak kniha Pátrání po Silvestrovi
Kniha pátrání po Silvestrovi přibližuje dosud neznámé osudy baťovců v době druhé světové války v Singapuru. Autor Jan Beránek v ní líčí své dlouhé hledání důkazů o zmizelém prastrýci Silvestru Němcovi a zajímavá zjištění, ke kterým dospěl.
Silvestr Němec pocházel z jihomoravských Vémyslic a jako devatenáctiletý odjel coby zaměstnanec firmy Baťa do Singapuru. Tady ho zastihly válečné události a další jeho osud nebyl znám.
Jeho prasynovec Jan Beránek se chtěl dozvědět víc a tři roky zasvětil zkoumání Silvestrových osudů a okolností jeho smrti. Takřka detektivní pátrání ho přivedlo do archivů ve Zlíně, Znojmě a Praze, ale i v Londýně a Singapuru. Podařilo se mu shromáždit řadu unikátních fotografií a dosud nepublikovaných dokumentů, včetně deníků a vzpomínek několika singapurských baťovců. Silvestr podle jeho zjištěných informací zahynul za nejasných okolností jako dobrovolník při obraně Singapuru proti japonské invazi v únoru 1942.
O začátcích, průběhu i výsledku takřka detektivního pátrání přišel Jan Beránek vyprávět do studia Českého rozhlasu Zlín. Rozhovor o vzniku knihy i osudu Silvestra Němce nabízíme v záznamu.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Co jsem to proboha udělal? Tomáš Etzler připravuje pokračování knihy Novinářem v Číně
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl novinář Tomáš Etzler, který jako zpravodaj České televize pobýval sedm let v Číně.
-
Tomáš Baťa: životní příběh „krále obuvi“
Setkání s legendárním československým podnikatelem, veřejným činitelem a starostou města Zlín.
-
Kateřina Tučková o novém románu Bílá Voda: Většina postav je inspirována skutečnými osobami
Na nový román spisovatelky Kateřiny Tučkové čekali čtenáři celých deset let – tolik uplynulo od vydání její předchozí, velmi úspěšné knihy Žítkovské bohyně (2012).
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová