Jan Beránek několik let hledal stopy svého zmizelého prastrýce. Vznikla tak kniha Pátrání po Silvestrovi

13. říjen 2022

Kniha pátrání po Silvestrovi přibližuje dosud neznámé osudy baťovců v době druhé světové války v Singapuru. Autor Jan Beránek v ní líčí své dlouhé hledání důkazů o zmizelém prastrýci Silvestru Němcovi a zajímavá zjištění, ke kterým dospěl.

Silvestr Němec pocházel z jihomoravských Vémyslic a jako devatenáctiletý odjel coby zaměstnanec firmy Baťa do Singapuru. Tady ho zastihly válečné události a další jeho osud nebyl znám.

Jeho prasynovec Jan Beránek se chtěl dozvědět víc a tři roky zasvětil zkoumání Silvestrových osudů a okolností jeho smrti. Takřka detektivní pátrání ho přivedlo do archivů ve Zlíně, Znojmě a Praze, ale i v Londýně a Singapuru. Podařilo se mu shromáždit řadu unikátních fotografií a dosud nepublikovaných dokumentů, včetně deníků a vzpomínek několika singapurských baťovců. Silvestr podle jeho zjištěných informací zahynul za nejasných okolností jako dobrovolník při obraně Singapuru proti japonské invazi v únoru 1942.

O začátcích, průběhu i výsledku takřka detektivního pátrání přišel Jan Beránek vyprávět do studia Českého rozhlasu Zlín. Rozhovor o vzniku knihy i osudu Silvestra Němce nabízíme v záznamu.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

Spustit audio

Související