Fejeton Jožky Kubáníka: O Francii

26. listopadu bude na rozhlasové Pohovce řeč o Francii. Pozvání k rozhovoru přijala učitelka francouzštiny na uherskohradišťském gymnáziu Ester Maternová a herečka a šansoniérka Chantal Poullain.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Fejeton Jožky Kubáníka: O Francii

Miluji Francii. Vůbec se tím netajím, ba naopak, kdykoliv můžu, mluvím s přáteli o francouzských filmech i vínech, o levandulích na jihu Francie, o Bretani a o spoustě dalších místech, která jsem ve Francii navštívil.

Přitom všechno začalo úplně nenápadně. V rozhlase jsem slyšel seriál o slavné Edith Piaf. Ne, že bych ji v té době vůbec neznal, ale rozhodně nepatřila mezi oblíbenkyně. Ale po těch sedmi dílech vyprávění o velké francouzské zpěvačce a o jejím neuvěřitelném osudu jsem vyběhnul do města a jako omámeného mě kroky neomylně vedly do jednoho obchodu s gramofonovými deskami. Tam se krčilo jedno staré album Edith Piaf a já jsem si je hned koupil. Doma jsem si je pak přehrával pořád dokola a nemohl se nabažit toho hlasu, i toho prožitku a začal shánět knížky, filmy, pořady a stále jsem neměl dost.

Hned následující prázdniny jsem se do Paříže vypravil. Navštěvoval jsem místa, která slavná šansoniérka milovala, našel jsem dokonce záznam jednoho z jejich posledních koncertů na videokazetě, zašel jsem na místo jejího posledního odpočinku a při té příležitosti začal objevovat kouzlo celé té krásné země. Zamiloval jsem si Louvre, obdivoval jsem atmosféru letní Paříže, nakupoval oblečení v místech, kudy chodila Coco Chanel a dopřával si u Seiny čerstvou bagetu, francouzský sýr a červené víno a v tu chvíli jsem měl dušu v péří.

Od té doby jsem hlavní francouzské město navštívil už patnáctkrát. Ale nejenom je. Poznal jsem spoustu dalších míst a dodnes se nestačím divit jejich kouzlu. A vlastně sám sebe překvapuji, že jsem si o tom všem ještě nepovídal na mé rozhlasové Pohovce. A tak to napravím. Mými hosty bude učitelka francouzštiny na uherskohradišťském gymnáziu Ester Maternová, která miluje Francii stejně jako já a vypráví o ní i svým studentům a po ní se těším na povídání s herečkou a šansoniérkou Chantal Poullain. Třeba mi prozradí, jestli i ji fascinuje Edith Piaf a jestli i ona je šťastná jen tak s bagetou, vínem a sýrem.

K poslechu Vás srdečně zve Jožka Kubáník

Jaké bude téma příštího pořadu a na které hosty se můžete těšit? To se dozvíte už příští středu ve Slováckém deníku, který vám mimo aktuální regionální zpravodajství pravidelně nabízí fejetony Jožky Kubáníka k jednotlivým pořadům. 

autoři: Jožka Kubáník , Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...