Expedice Z101 nabízí exkurzi pod hladinu i do kuchyně ostrova Rodrigues. V místním moři objevila i něco, co vlastně neexistuje

15. duben 2022

Expedice Z101 sleduje s odstupem 74 let první cestu Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. I když aktuálně se od ní byla nucena odchýlit a nachází se na africkém ostrově Rodrigues, odkud posílá už svou 50. reportáž.

Pobyt Expedice Z101, tedy Tomáše Vaňourka a Lindy Pikerové na ostrově Rodrigues byl mimo jiné ve znamení poznávání kreolské kultury. Ta je tady na ostrově vzdáleném asi hodinu a půl od ostrova Mauricius o poznání jiná, než na hlavním ostrově. Asi 70 % populace je tmavé barvy pleti, zbytek jsou běloši příležitostně s modrýma očima, takže by člověk ani nepoznal, že je mezi kreoly.

Nejlepší pohled českých strávníků na tamní kuchyni je určitě ze zápisků Expedice Z101: „Kreolská kuchyně je založena na rybách a mořských produktech, což pro někoho, kdo není nic z vody - Tomáš - je čisté utrpení. Po ostrově jezdíme na skútru, přičemž v jedné části ostrova se setkáváme s jedním z místních zvyků a tím je sušení chobotnic na slunci.“

V reportáži vám cestovatelé zprostředkují i pohled pod hladinu kolem ostrova Rodrigues, kde objevili něco, o čem místní neměli ani potuchy a podle oficiálních záznamů to tam ani není. Poslechněte si v už 50. reportáži z cest Expedice Z101.

Expedice Z101_Ostrov Rodrigues - solitaire a želva, dva druhy spojené s ostrovem
Dobrodruh Tomáš Vaňourek jede ve stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101

Vše o cestě Expedice Z101 najdete na rozhl.as/ExpediceZ101, všechny reportáže si můžete pustit i v podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související