Dvojice žáků osmé třídy natočila dokument o osudech lidí, které mučili komunističtí dozorci v uherskohradišťské věznici

Dva žáci osmé třídy ze Štítné nad Vláří na Zlínsku natočili dokument o osudech lidí z jižního Valašska, kteří v něm vypráví o strastech svého života v 50. letech.

Lidé mohli v kině Hvězda v Uherském Hradišti vidět dokumentární film, který natočila dvojice žáků osmé třídy ze Štítné nad Vláří na Zlínsku Vojtěch Staša a Lucie Hýblová. Dvě pamětnice v něm vzpomínají na osudy svých příbuzných a známých, kteří byli v uherskohradišťské věznici v padesátých letech minulého století mučeni a někteří z nich praktiky komunistických vyšetřovatelů nepřežili.

Nabízíme vám rozhovor s autory i jejich dokument.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.