Dvojice žáků osmé třídy natočila dokument o osudech lidí, které mučili komunističtí dozorci v uherskohradišťské věznici
Dva žáci osmé třídy ze Štítné nad Vláří na Zlínsku natočili dokument o osudech lidí z jižního Valašska, kteří v něm vypráví o strastech svého života v 50. letech.
Lidé mohli v kině Hvězda v Uherském Hradišti vidět dokumentární film, který natočila dvojice žáků osmé třídy ze Štítné nad Vláří na Zlínsku Vojtěch Staša a Lucie Hýblová. Dvě pamětnice v něm vzpomínají na osudy svých příbuzných a známých, kteří byli v uherskohradišťské věznici v padesátých letech minulého století mučeni a někteří z nich praktiky komunistických vyšetřovatelů nepřežili.
Nabízíme vám rozhovor s autory i jejich dokument.
Související
-
Fotky lidí uškvařených na hranicích je to nejhorší, co mám před očima, říká Anna Stránská
Hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byla předsedkyně spolku Memoria, který usiluje o důstojné využití nechvalně známé věznice v Uherském Hradišti, Anna Stránská.
-
Ručně psané soudní spisy o krádeži slepic. Podívejte se na dokumenty z historie věznice v Hradišti
Spolek Memoria, který dokumentuje historii bývalé věznice v Uherském Hradišti, získal soudní spisy z doby Rakouska – Uherska.
-
Unikátní sonda do historie věznice v Uherském Hradišti. Bílé cely se měnily až za komunistů
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových připravuje rekonstrukci věznice za 436 milionů korun. Začít by měla v roce 2025, areál plánuje úřad otevřít v roce 2028.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.