Dva celky oddělené údolím Vsetínské Bečvy. To jsou 55 km dlouhé Vsetínské Beskydy

Vsetínské Beskydy se skládají ze dvou celků: Hostýnské vrchy a Vsetínské vrchy. Délka pohoří je 55 km. Nachází se mezi Moravskoslezskými Beskydami a Javroníky.

Zlínský kraj, to jsou především kopce a pohoří. Stačí pohled na panoramatický snímek a není o čem pochybovat. Na východě jsou Bílé Karpaty. Severně na ně navazují Javorníky a kouskem zasahují Moravskoslezské Beskydy. Velkou část pak zabírají Vsetínské Beskydy a na jihozápadě jsou Chřiby. Určitě musím doplnit, že horopisně, jak je psáno v odborné literatuře, je náš kraj součástí Západních Karpat a na 30 % území jsou chráněné krajinné oblasti, to jsou Beskydy a Bílé Karpaty.

V každém ze zmiňovaných pohoří jsou ještě další nadřazené a podřazené jednotky, což jsou zase kopce a vrcholy s množstvím malých přírodních rezervací a památek. Takové jsou třeba Vsetínské Beskydy.

Začíná v Holešově na Kroměřížsku, pokračuje k Valašskému Meziříčí na jedné straně a Vsetínu na straně druhé. Končí na známém horském sedle Bumbálka u slovenských hranic. Každá z částí má také svá nej.

Čtěte také

Vsetínská se chlubí nejvyšším bodem celé oblasti. Je jím Vysoká u Velkých Karlovic. Vrchol je 1024 m n. m. Hostýnská má zase nejvýznamnější poutní místo u nás, Hostýn. Nejvyšším kopcem je Kelčský Javorník, ten je 865 m n. m. Je na něm stejnojmenná rozhledna.

Vsetínské Beskydy mají rozlohu 629 km2. Z jednoho konce na druhý je to autem přibližně 75 km. Na kole je to o deset kilometrů dál. Zdatní cyklisté by takovou trasu určitě zvládli ujet za několik hodin. Ovšem byla by to velká chyba, protože takovou krajinu je třeba poznávat po částech. Je v ní celkem 29 malých chráněných území a dalších 9 významných lokalit s označením Natura 2000.

Smrdutá rezervace, jeskyně i kopec

Namátkově vybírám rezervaci Smrdutá nedaleko Chvalčova na Kroměřížsku. Stejně se jmenuje i kopec ve výšce 745 m. Chráněné území v hodně prudkém svahu je výjimečné díky dochovanému lesnímu porostu, výrazným skalám a pseudokrasovým jeskyním.

Nejdelší má 56 metrů a taky je Smrdutá. Na Vsetínsku mají v chráněné přírodní památce Křížový u Ratiboře zase Zbojnickou jeskyni. Na zalesněném kopci v pískovcových skalách je několik desítek metrů vysoká a přibližně 200 metrů dlouhá bloková stěna s puklinami. Vznikla mrazovým zvětráváním. Jeskyně je na úpatí stěny a zimují v ní netopýři, velký a brvitý.

Přírodní rezervace a památky jsou rozeseté po celých Vsetínských Beskydech. Vedou k nim dobře značené a informacemi doplněné turistické i cyklistické stezky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.