Doslova pohádková stavba a zároveň jedno z nejmladších šlechtických sídel na Moravě - Zámek Lešná
Důležitou součástí interiéru je i zajímavá sbírka předmětů z celého světa. Najdete tu práce ze slonoviny, ebenu, teakového dřeva, ale také antické a egyptské vykopávky.
O zámku Lešná se říká, že je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Pro představu, pro ty kdo ho ještě neviděli, je to členitá dvoupatrová budova s mnoha arkýři, štíty, věžemi a věžičkami. Je skutečně krásná, řekla bych až pohádková. Nemusíte být ani znalci architektonických slohů a všimnete si, že při budování lešenského zámku jich bylo použito hned několik. Od průvodkyně jsem se dozvěděla, že je to směsice novorenesance s gotikou, švýcarským stylem a trochou novobaroka. Taková sídla si prý stavěly šlechtické rody na konci 19. století. Lešnou nechali vybudovat Seilernové v letech 1887 až 1893. Nestavěli ovšem na zelené louce. Nová budova nahradila původní zámek z roku 1807.
Jak se Seilernové ocitli právě na tomto místě? Zoo a zámek Lešná jsou ve Zlíně Štípě, a ta je nedaleko Lukova. Panství, jehož centrem byl slavný moravský hrad Lukov, získali v polovině 18. století Seilernové. Na Moravě moc často nepobývali a hrad chátral. Až už byl neobyvatelný, začali hledat místo pro stavbu nového sídla a vybrali návrší s názvem Lešná.
Stačí vystoupat 115 schodů a otevře se vám výhled na Roháče, Malou Fatru, Jeseníky i Vsetínské vrchy
Rozhledna na kopci Brdo v pohoří Chřiby je unikátní. Jedná se totiž o první klasickou kamennou rozhlednu, která byla v Česku postavena po více jak 60 letech.
Příběh areálu Lešná spjatý s rodem Seilernů se začal psát v roce 1804. Nejdříve vznikla bažantnice s oborou a o pár let později byl dokončen i zámek, původní zámek. Těsně kolem něho vedla prý silnice ve směru z Lukova do Štípy. Budova měla dvě patra a hraběcí rodina využívala pět pokojů. Lešná jim sloužila osmdesát let, ale pouze jako letní sídlo. V zimě Seilernové bydleli v Rakousku.
Pak se objevil František Seilern, to byl zástupce už čtvrté generace rodu spojeného s lukovským panstvím a Lešnou. Zámek i okolí si oblíbil a rozhodl se, že ho zmodernizuje. Původní budovu chtěl nejdříve zrekonstruovat. Nakonec ji nechal zbourat a na jejím místě vyrostla přepychová rezidence s komfortním vybavením. Byla plně elektrifikovaná, měla ústřední topení, vodovod s teplou i studenou vodou nebo domácí telefon. Dokonale vybavený objekt byl hlavním sídlem Seilernů až do roku 1945, pak byl zkonfiskován.
V současnosti je překrásný interiér zámku s původním nábytkem i doplňky jednou z prohlídkových tras zlínské zoo. Ta byla pro veřejnost otevřena v roce 1948.
Související
-
Přezdívaná Valašsko v malém, ležící v hlubokém údolí a přitažlivá pro turisty. To je obec Rusava
Krajina Hostýnských vrchů je rázovitá a pro turisty velice přitažlivá. To vysvětluje také počet rekreačních chat a chalup. Je jich v Rusavě více než rodinných domů.
-
Vesnice, o níž se říká, že patří mezi oskerušové velmoci. To jsou Prakšice na Uherskohradišťsku
Dominantou obce je kostel svatého Krista Krále. Přesto Prakšice patří mezi obce, jejíž až ikonický vzhled dotvářejí stromy a nádherná okolní příroda.
-
Klus koní, zvuk lodních motorů, historický zámek a fungující průmysl, to všechno jsou Napajedla
Místo, označované jako Napajedelská brána, tvořilo již pro pravěkého a středověkého člověka strategicky důležitý bod. Historický název města sám vypovídá o jeho významu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka