Deset kilometrů krásné valašské krajiny, která láká k návštěvě. To jsou Velké Karlovice

Velké Karlovice nemají sice dlouhou historii, zato dost bouřlivou. Obec založil v roce 1714 Karel Jindřich z Žerotína.

Velké Karlovice na Vsetínsku jsou skutečně velké. I když výstižnější je možná slovo dlouhé. Z jednoho konce vesnice na druhý je to totiž deset kilometrů. Tolik měří silnice, která obcí prochází. Další cesty se pak rozbíhají po stráních Javorníků a Vsetínské hornatiny a všechny dohromady zabírají plochu o rozloze přes 80 km2. Podle statistických příruček Velké Karlovice patří mezi největší obce u nás. Já si myslím, že i hodně známé a oblíbené, a to hned z několika důvodů.

Obec je součástí CHKO Beskydy, je tedy přitažlivá díky krásné přírodě. Do dnešní doby si zachovala punc valašské vesnice. Jsou v ní pro tuto oblast typické dřevěné roubenky, některé už jsou památkami lidové architektury. Jsou rozesety po celém katastru, i v kopcích na samotách a lidé v nich pořád hospodaří. Tím dalším lákadlem jsou sportovní areály, především lyžařské. V krajině, kterou v zimě zasype sníh, se lyžuje snad od nepaměti. Umět se pohybovat na skyjích, jak lyžím říkali Valaši, to byla pro místní horaly nutnost. 

Čtěte také

Velké Karlovice nemají sice dlouhou historii, zato dost bouřlivou. Obec založil v roce 1714 Karel Jindřich z Žerotína. Zabral přitom území, na které si dělalo nárok rožnovské a vsetínské panství a taky uherská šlechta. Vrchnost se dohadovala až do roku 1774, kdy Karlovice rozdělila na Velké a Malé. Spor podle některých zdrojů měla ukončit sama Marie Terezie.  Z této doby pochází také několik památek, které jsou přímo v centru obce.

Raritou je dřevěný kostel z roku 1754. Byl postavený ve slohu lidového baroka a řemeslníci se při jeho budování obešli bez hřebíků. Díky tomu je jedinečný. Výrazná stavba má půdorys ve tvaru řeckého kříže a je součástí místního hřbitova. Málokterý turista ji při prohlídce Velkých Karlovic vynechá.

Krásné jsou i nedaleké o pár desítek let mladší dva bývalé kupecké domy. Dnes sídlo Karlovského muzea s  expozicí o životě lidí na Valašsku. Mimochodem jsou v ní i historické lyže, vlastně po valašsku skyje. V areálu muzea jsou dřevěné plastiky, díla místních řezbářů. Třeba soubor včelích úlú, od toho jsem se nemohla odtrhnout. Každý výtvor je velkým uměleckým dílem. Těch je k vidění nejvíce v Galerii soch v Pluskovci. Přírodní výstaviště je necelý kilometr a půl od muzea.

Památek a zajímavostí ve Velkých Karlovicích je mnohem víc, než jsem stihla vyjmenovat.

Spustit audio

Související