Dana Klášterecká-Hradiláková byla velkou osobností zlínského divadla, za rok zvládla až osm rolí

Dvacet osm let vstupovala na prkna divadla ve Zlíně Dana Klášterecká-Hradiláková. Ztvárnila zde neuvěřitelných 110 rolí, za rok jich zvládla nastudovat i osm.

Velkou tváří zlínského divadla, ale třeba také hlasem mnoha zahraničních televizních postav, které nadabovala – tím byla Dana Klášterecká-Hradiláková. Její cesta do Baťova města vedla oklikou. Začínala ve Svobodném divadle v Brně, nějakou dobu hrála v královéhradeckém Klicperově divadle a v divadle v Trutnově.

Ve Zlíně v tehdejším Divadle pracujících zakotvila v roce 1958 a vydržela tu až do konce své divadelní kariéry v roce 1986. Během této doby vystoupila na jevišti ve 110 různých rolích a během jednoho roku zvládala nastudovat až osm inscenací.

Její nejznámější role byly například Liza Doolitleová ve hře Pygmalion, Puk ve Snu noci svatojánské, Helena v R.U.R. či Dorotka ve Strakonickém dudákovi. Po ukončení angažmá ve Zlíně se na stáří odstěhovala do Prahy, kde dostala možnost epizodních rolí v mnoha televizních seriálech. Věnovala se také dabingu, svůj hlas propůjčovala zejména postavám v detektivkách. Zemřela 12. listopadu 2023 v úctyhodných 94 letech.

Poslechněte si životní příběh Dany Klášterecké-Hradilákové.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.