Další skokový nárůst nemoci covid. Celý Zlínský kraj je ve třetím stupni rizika, Uherskohradišťsko je nejpostiženější v zemi

10. říjen 2020 06:28

Komunitně se nemoc covid-19 šíří podle ministerstva zdravotnictví už v pěti krajích. Ve třetím stupni rizika s červenou barvou jsou na mapě Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj, ostatní regiony jsou oranžové.

V Česku dál skokově přibývá případů nemoci covid-19. Za pátek laboratoře prokázaly nákazu u rekordních 8618 lidí, nejvíc za jediný den od začátku epidemie v zemi a přes tři tisíce víc než dosavadní maximum ze čtvrtka.

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Uherskohradišťsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno bezmála 500 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst má Náchodsko se 467 případy na 100 000 obyvatel, následuje Příbramsko s 440 případy.

Čtěte také

Komunitně se nemoc covid-19 šíří podle ministerstva zdravotnictví už v pěti krajích. Ve třetím stupni rizika s červenou barvou jsou na mapě Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj, ostatní regiony jsou oranžové.

V nemocnicích bylo 1893 pacientů s koronavirem, z toho 412 je ve vážném stavu. V pátek zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 25 lidí, jen za tento týden přes 200, celkový počet obětí se tak zvýšil na 905. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od 1. března, kde se v Česku objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo v České republice 109.374 lidí, aktuálně je nakažených přes 55.000 a víc než 53.000 pozitivně testovaných se vyléčilo. V zemi platí nouzový stav a omezení či úplný zákaz řady aktivit, další zpřísnění dotýkající se zejména kultury, sportu, volného času i školní výuky bude od pondělí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil, že pokud lidé nebudou dodržovat protiepidemická opatření a situace se nezlepší, hrozí uzavření země podobně jako na jaře. I když většina nakažených má mírný průběh nemoci nebo je úplně bez příznaků, výrazně roste počet hospitalizovaných a pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Jsou obavy, zda při dalším strmém nárůstu zdravotnický systém situaci zvládne. Ještě před týdnem leželo v nemocnicích ve vážném stavu 274 nakažených, nyní je jich přes 400.

Tento týden byl čtyřikrát po sobě překonán dosavadní rekord v počtu potvrzených případů covidu za jeden den. Ve středu a ve čtvrtek přesáhl přírůstek pětitisícovou hranici, v pátek překonal 8000 a počet nakažených oproti maximu z předchozího dne vzrostl o 3224.

Výrazně stoupl také podíl zaznamenaných případů na počtu provedených testů, ve čtvrtek tvořil skoro třetinu ze všech testů, dosud nejvíc.

Výzva ředitele nemocnice v Uherském Hradišti Petra Sládka:

Vážení spoluobčané, milí pacienti, epidemiologická situace v okrese Uherské Hradiště je mimořádně závažná. Predikce přísunu covidových pacientů, jak na standardní tak na intenzivní lůžka Uherskohradišťské nemocnice, jsou alarmující. Jsme nuceni omezovat neakutní péči a vytvářet lůžkové i personální kapacity ke zvládnutí probíhající krize. Tato situace nás vůbec netěší, ale máme jediný cíl a nelehký úkol, zajistit pro Vás veškerou potřebnou akutní péči, a to i v době rychle sílící epidemie nemoci Covid-19.

I Vy nám v této situaci můžete pomoci. Naléhavě prosíme o dodržování základních hygienických opatření a nařízení, věřte, že mají smysl a pomáhají. Nebuďte sobečtí, chraňte sebe i ostatní. Bez ukázněnosti a solidarity nás všech by mohl počet nakažených dále nekontrolovaně růst a následně by mohlo dojít k zahlcení zdravotnického systému.

Je to jen na nás, jak to zvládneme.

S velkým poděkováním a v úctě

MUDr. Petr Sládek

ředitel Uherskohradišťské nemocnice

 

autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související