Celá historie Pražského orloje je zkreslená, říká Petr Skála, který se o něj už 12 let stará

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na pražský orloj se vrátily zbylé čtyři restaurované sošky Filozofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře.

Akademický sochař Petr Skála už více než 30 let restauruje staré věžní hodiny, před 12 lety dostal nabídku, aby se staral i o Pražský orloj. Před třemi lety se podílel na jeho rekonstrukci, v současné době chod orloje sleduje každý den prostřednictvím webových kamer.

„O Staroměstském orloji víc nevíme, než víme,“ říká restaurátor věžních hodin a orlojník Petr Skála. O Pražský orloj se stará už 12 let. K tomu dodává: „To, co se o orloji dočteme v médiích, není často vůbec pravda. Celá historie orloje je zkreslená, včetně jeho stáří. Zasloužila by si přepsat.“

Chcete vědět, jak to bylo s orlojem ve skutečnosti? Našli restaurátoři v orloji nějakou značku nebo vzkaz? Jaké nejzajímavější legendy se pojí s Pražským orlojem? I to se dozvíte v rozhovoru s Petrem Skálou.

Další záznamy i pozvánky na vysílání Jožky Kubáníka najdete na https://rozhl.as/Kubanik.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.