Bez svěcené vody a podávání rukou, zato v on-line přenosu. Tak změnil covid život věřícím
Svěcené vodě v kostelech odzvonilo a místo podávání ruky na znamení pokoje na sebe lidé při bohoslužbách pokyvují nebo mrkají. Platí to třeba pro věřící ve Zlíně.
Nejen lavice a svícny, ale i kamery se postupně stávají čím dál běžnějším vybavením kostelů v Česku. Přibývá totiž věřících, kteří kvůli obavám z nákazy koronavirem dávají přednost on-line bohoslužbám a do kostela raději nechodí. Nižší počet lidí na mších zaznamenaly farnosti například ve Zlíně. Mezi tamními věřícími jsou ale i tací, kteří se před oltářem modlí ještě víc než před vypuknutím epidemie.
Už 18. září udělil biskup Vojtěch Cikrle takzvaný dispens věřícím z brněnské diecéze. Pro římskokatolické věřící je účast na nedělní mši jednou z důležitých povinností. Pojem dispens, užívaný hlavně v kanonickém právu katolické církve, znamená udělení výjimky ve smyslu zproštění povinnosti.
Cikrle také doporučil všem, kteří mají jakékoliv příznaky respiračního onemocnění, případně zvýšenou teplotu, aby se chovali zodpovědně vůči druhým a zvážili svou osobní účast na mši. Platí to i pro kněze, ministranty a pomocníky při liturgii.
V kostelích a kaplích byla z kropenek odstraněna svěcená voda, součástí mší dočasně nebude takzvané pozdravení pokoje, tedy podávání rukou.
"Prosím, abychom všechna nařízení a omezení přijímali jako výraz ohleduplnosti a zodpovědnosti vůči druhým. A stejně jako na jaře, i nyní vám všem děkuji za trpělivost a zodpovědnost v nesení nejistoty, obav a strachu druhých," vzkázal Cikrle věřícím.
Související
-
Kostel na Jižních Svazích ve Zlíně má tvar otevřené náruče
„Otevřením tohoto místa získává místní sídliště duši,“ prohlásil při jeho svěcení v roce 2003 arcibiskup Jan Graubner.
-
Unikátní moderní kostel uprostřed valašské přírody. Najdete ho poblíž Pusteven v Beskydech
Po svaté Zdislavě z Lemberka, patronce rodin, jsou v Česku pojmenovány jen čtyři kostely. Jeden z nich stojí v Prostřední Bečvě na Vsetínsku.
-
Kostel ve Starém Městě je plný symbolů
Jednou z dominant Starého Města je kostel sv. Ducha. Stojí v místě někdejšího významného střediska Velkomoravské říše.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.