Bez přestupu! Jedině s papírovou jízdenkou. Od prosince čekají cestující v regionu novinky. K lepšímu i naopak

Arriva vlak, vlaky, dopravce, nádraží
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Arriva vlak, vlaky, dopravce, nádraží

Už za deset dní se Zlínský kraj dočká doslova revoluce ve veřejné dopravě. Lidé budou jezdit autobusy a vlaky za stejnou cenu. Na železnici navíc přibude nový vlakový dopravce.

Ve Zlínském kraji začne od 15. prosince vozit cestující nový vlakový dopravce. Společnost Arriva bude jezdit především na horní části Vlárské dráhy, a to po dobu deseti let. Od příští neděle bude ve vlacích Arrivy i Českých drah platit jednotný krajský tarif.

V praxi to znamená, že i když bude cestující mezi vlaky těchto dopravců přestupovat, bude jim na cestování po Zlínském kraji stačit jedna jízdenka. A je jedno, jestli si ji koupí v pokladně Českých drah, Arrivy, nebo tam, kde pokladny nejsou, tedy přímo u průvodčího ve vlaku.

Smlouva s objednatelem dopravy, tedy se Zlínským krajem, Arrivě ukládá povinnost mít pokladnu v prodejních stanicích ve Vsetíně, Horní Lideči, Bylnici, Luhačovicích, Uherském Brodě, Kunovicích a v Uherském Hradišti.

Druhým způsobem, který mohou cestující využít je nákup jízdenky přímo ve vlaku Arrivy u průvodčího, ten bude přijímat hotovost i platební kartu. Nikdo ovšem nemusí mít strach, poplatek za nákup ve vlaku účtovat Ariiva nebude. Další způsob, který bude Arriva nabízet, je nákup elektronicky přes internet. Z e-shopu bude jízdenka elektronická, půjde zakoupit jen pro jednotlivou jízdu a platit bude pouze ve spojích Arrivy. Tedy nebude ji možné použít na přestup na vlak Českých drah.

Změny i pro cestující Českými drahami

I pro cestující ČD nastanou změny. Například slevové karty Českých drah (tedy IN karty), nebude od půlky prosince na území Zlínského kraje možné využívat ani ve vlacích Českých drah. Cestující, kteří si už dříve IN karty zakoupili, je však mohou vrátit na kterékoliv pokladně drah a dostanou poměrnou část peněz zpět. A také přijde změna, a to že jízdenky Českých drah nově nepůjde koupit online na webových stránkách drah, a ani v aplikaci Můj vlak.

Spustit audio

Související