Bělokarpatské orchidejové louky každoročně ručně kosí desítky dobrovolníků
Vždy na začátku července se na loukách u Valašských Klobouk objeví desítky dobrovolníků, kteří se pustí do ručního kosení orchidejových luk. Za projektem stojí Český svaz ochránců přírody Kosenka.
Brousek, kosu, ale hlavně chuť do těžké práce. To potřebují dobrovolníci, kteří na začátku prázdnin už více než čtyřicet let vyrážejí do Valašských Klobouk, v jejichž okolí po dva týdny kosí bělokarpatské orchidejové louky. Pomocí této tradiční namáhavé práce chtějí ochránci přírody zachovat místní rozmanitost rostlinných druhů.
Odkud se sjíždějí nadšení milovníci přírody? A proč na louky vlastně nevjedou se sekačkami? I to se dozvíte v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilové.
Pokud máte rádi přírodu a nebojíte se fyzické práce, příští rok na začátku července můžete i vy přijet do Valašských Klobouk a s kosou nebo hráběmi se do této akce zapojit. Organizátoři z Kosenky jsou vděční za každého, kdo přiloží ruku k dílu.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Unikátní Bílé Karpaty. Už 40 let je jejich symbolem květ orchideje střevíčníku pantoflíčku
Bílé Karpaty byly před 40 lety vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí, jsou územím s nejvyšší druhovou rozmanitostí orchidejí ve střední Evropě.
-
Krásy Bílých Karpat
Orchidejové louky, tajemné vědmy, stará řemesla nebo průzračné studánky. To je část bohatství Bílých Karpat, o kterém vám v cyklu reportáží vypráví publicista Petr Slinták.
-
Naučná stezka Hradčovice – Drslavice vás provede Prakšickou vrchovinou a ukáže Bílé Karpaty
Prakšická vrchovina není v kraji zrovna známým pojmem. Tento přírodní park ale rozhodně stojí za návštěvu. Ukážeme vám jej pomocí naučné stezky Hradčovice – Drslavice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.