20. listopadu 1944 dopadlo na Zlín více než dvě stě pum, zasáhly tovární areál i obytné čtvrti
20. listopadu to je 77 let od náletu na Zlín. Byl krátký, trval jen pár minut, přesto napáchal velké škody. Přinášíme vzpomínky pamětnice.
Pumový nálet na Zlín v roce 1944 zasáhl tovární areál i obytné domy například na Letné. Při náletu zemřelo 24 osob a 90 jich bylo zraněných.
Na to, jak vypadal Zlín za druhé světové války i po ní, vzpomíná v dokumentu sbírky vzpomínek Paměť národa učitelka a pamětnice bombardování Zlína Iva Ondráčková. „První bomba spadla blízko našeho domu a já jsem byla doma coby sedmileté dítě sama,“ vzpomíná paní Ondráčková na první bombardování v říjnu 1944. Listopadový nálet pak prožila ve sklepě.
Nejvíce při něm byly zasaženy sklady materiálu, z nichž jeden prohoříval ještě dlouhé měsíce po náletu.
Dnes se historici kloní k tomu, že nálet na Zlín byl omylem způsobeným špatnou navigací, kdy si piloti mohli myslet, že doletěli nad Ostravu. V dané době byl však nálet propagandisticky vykládán jako útok tzv. nepřátelských sil proti českému lidu a jeho pracovnímu úsilí.
Pokud si pamatujete významnou událost, nebo víte o někom ve svém okolí, můžete se obrátit na společnost Post Bellum, která Paměť národa zaštituje. Kontakty najdete na webu postbellum.cz. V záložce "pobočky" vyberte kraj, ze kterého pamětník je, a zavolejte na jakýkoli kontakt.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Muž ze Zlína měl bránit útokům Adolfa Hitlera. Hugo Vavrečka se stal ministrem propagandy
Hugo Vavrečka se stal ministrem 16. září 1938.
-
Hugo Vavrečka byl nejen významnou osobností firmy Baťa, ale i dědečkem Václava Havla
Hugo Vavrečka se narodil 22. února 1880 v Slezské Ostravě. Vedle svých diplomatických úspěchů se nejvíce prosadil jako jeden z čelních představitelů firmy Baťa.
-
František Lýdie Gahura byl významný architekt Zlínska, druhé jméno má po své životní lásce
10. října uplynulo 130 let od narození významného architekta Františka Lýdie Gahury. Jeho život byl mimořádně zajímavý. Poslechněte si jeho příběh.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová