Zlínský kraj je první v Česku. Přejetím prstu na telefonu si lidé vyberou a zaplatí cestu autobusy a vlaky

18. červen 2024 13:13

Aplikace na placení jízdného v autobusech a vlacích ve Zlínském kraji začne fungovat od července. Aplikaci dosud mohou využívat cestující v šesti evropských zemích.

Cestující veřejnou dopravou ve Zlínském kraji mohou od prvního července využít univerzální aplikaci k platbě jízdného. Vyvinula ji švýcarská firma FAIRTIQ a východní Morava je první regionem v republice, kde začne fungovat. Po instalaci do chytrého telefonu a propojení s platební kartou, stačí jen potažením prstu po displeji zahájit jízdu

Před zahájením cesty podle něj lidem postačí přejet prstem po obrazovce telefonu se systémem iOS nebo Android. Aplikace pak během cesty pomocí senzorů a technologií pro určování polohy vyhodnotí, jakými linkami zákazník cestoval. Následně mu automaticky naúčtuje cenu nejvýhodnější jízdenky. Pokud by se cestující zapomněl po výstupu odhlásit, aplikace dokáže cestu díky zabudované funkci automaticky ukončit. 

Cestující při využití aplikace FAIRTIQ vždy zaplatí cenu za nejkratší spojení. Například mezi Zlínem a Vsetínem mohou lidé cestovat několika linkami, které jezdí přes Valašskou Polanku, Jasennou, Slušovice a Hošťálkovou. Jejich délka je od 36 do 42 kilometrů.

V případě, že cestující bude platit jízdné pomocí aplikace FAIRTIQ, zaplatí vždy stejnou cenu 57 korun, ať pojede jakoukoliv z uvedených linek.

Dosud mohou aplikaci FAIRTIQ využívat cestující v šesti evropských zemích, a to ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a dále ve vybraných regionech Rakouska, Německa a Francie. Před nedávnem začala fungovat i v Dánsku.

Zájemcům FAIRTIQ také umožňuje zakoupit jízdenky maximálně pro čtyři spolucestující. Aplikaci by měli mít možnost využívat také cestující využívající městskou hromadnou dopravu ve Vsetíně, Uherském Hradišti, Vsetíně i ve Zlíně a Otrokovicích.

Zkušenosti s aplikací FAIRTIQ po týdnu provozu:

Spustit audio

Související