Zima ze starých časů. Lyžaři jezdí na přírodním sněhu, sjezdaři i běžkaři mají výborné podmínky

18. leden 2019
Lyžařský areál ve Stupavě

Ve většině zimních středisek ve Zlínském kraji panují velmi dobré podmínky pro lyžování.

Na svazích leží desítky centimetrů sněhu. Vlekaři již v uplynulých týdnech vyrobili technický, v poslední době na horách napadl i dostatek přírodního sněhu. Zájemcům jsou k dispozici také některé běžecké stopy, zjistila dnes ČTK.

Všechny sjezdovky a vleky si mohou lidé vyzkoušet ve středisku Rališka v Horní Bečvě na Vsetínsku. "Podmínky jsou vynikající, sněhu je dostatek, tak, jak to bývalo kdysi v našem mládí a naposledy možná v sezoně 2005/2006. Jezdí se v podstatě na přírodním sněhu, kterého napadl více než metr," řekl dnes ČTK zástupce areálu Josef Vaníček. Ve všední dny podle něj tvoří podstatnou část návštěvnosti lyžařské kurzy, oblíbené je i večerní lyžování. O víkendech bývají svahy plné.

Stezka Valaška na Pustevnách se otevře příští týden. Starostové se bojí davů lidí s auty

Stezka Valašska na Pustevnách se otevírá

Součástí stezky je zřejmě nejdelší skleněná vyhlídková plošina v Evropě nebo 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Výborné podmínky jsou ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. V sobotu se na sjezdovce Horal uskuteční dětský lyžařský závod, u sjezdovky Razula bude přichystána ochutnávka zabijačkových specialit. V provozu jsou také běžkařské stopy v údolí.

"Na sjezdovkách leží 80 centimetrů přírodního i technického sněhu, který je zvláště v ranních hodinách díky mrazivému počasí pevný a nabízí opravdu příjemné lyžování. Přestože hlavní zimní sezona odstartuje až v únoru s jarními prázdninami, návštěvnost je už nyní výborná," uvedl vedoucí areálu Martin Pařízek. V neděli však podle něj zůstane sjezdovka Razula kvůli soukromé akci uzavřena pro veřejnost.

Až 140 centimetrů sněhu leží místy na svazích v areálu Troják v Hostýnských vrších na Kroměřížsku. "Podmínky jsou suprové, bombastické, je krásná zima, i když sníh trošku změkl. V provozu máme tři vleky a 750 metrů sjezdovek," řekl ČTK provozovatel střediska Jakub Juračka.

Kvalitní podmínky nabízejí ve Zlínském kraji i další zimní areály, především na Vsetínsku. Lidé si mohou zalyžovat například ve střediscích Kohútka v Novém Hrozenkově, U Sachovy studánky v Horní Bečvě, v Karolince, na Soláni nebo ve Ski areálu Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích. Otevřeno však už mají i areály v nižších polohách, například v Rusavě na Kroměřížsku nebo ve Stupavě a Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Desítky kilometrů sjízdných tratí pro běžkaře si mohou lidé užít na Pustevnách v Beskydech, kam se nyní díky neupravovaným svahům sjíždějí i příznivci freerideového lyžování. Upravené běžecké tratě pro bruslení i klasiku v délce 2,3 kilometru čekají na lyžaře v golfovém areálu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Kromě toho město nechává upravovat i běžecké okruhy na kopci Láň a na cyklostezce Bečva.

autor: ČTK

Související