Zdražení jízdného, které navrhl dopravní podnik, neprojde. Shodují se Otrokovice i Zlín

Jízdné v MHD ve Zlíně a Otrokovicích nezdraží. S návrhem růstu cen, se kterým přišla Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, nesouhlasí vedení radnic obou měst.

Jízdné v městské hromadné dopravě ve Zlíně a Otrokovicích se zdražovat nebude. S návrhem dopravního podniku, aby se cena jízdenky zvedla ze současných dvanácti na 15 korun, nesouhlasí vedení radnic obou měst. Současně dopravní společnost navrhla také zvýšení doby platnosti jízdních dokladů z dvaceti minut na půl hodinu.

„Já jezdím na kole. Ale pokud využiju MHD, tak když je nepříznivé počasí, z Otrokovic-Kvítkovic do Zlína a to mi vyjde akorát dvacet minut. Takže to mi zcela vyhovuje, protože jinak bych zaplatila víc peněz,“ říká jedna z cestujících na zastávce MHD v centru Zlína.

Primátor Zlína Jiří Korec (ANO) a starostka Otrokovic Hana Večerková (ANO) ve studiu ČRo Zlín

Návrh tříkorunového zdražení jízdenky se nelíbí ani vedení radnic Zlína a Otrokovic, kde MHD dopravní společnost zajišťuje. Otrokovice návrh projednají na středečním zastupitelstvu. Podle otrokovické starostky Hany Večerkové z hnutí ANO, ale zdražení přes zastupitelstvo neprojde.

„Dostali jsme písemnou žádost v závěru listopadu, ve které dopravní společnost navrhla zvýšení cen jízdného. A toto jsme tedy projednali na jednání rady a ve středu ji projedná zastupitelstvo,“ uvedla.

Nový návrh na nárůst cen jízdného MHD se nelíbí ani primátorovi Zlína z hnutí ANO Jiřímu Korcovi. I když města jízdenky na městskou dopravu dotují. Zdražení by tak Zlínu i Otrokovicím přineslo úsporu.

Čtěte také

„My jsme se tím zabývali na radě, ale vzhledem k tomu, že bychom tím ušetřili ze 140 asi pět milionů korun, tak jsme jednoznačně řekli, že to nemá smysl řešit a tím jsme to uzavřeli,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín Jiří Korec.

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice se k návrhu vyjadřovat nechtěla. Podle zlínského primátora by v budoucnu kvůli narůstajícím cenám elektřiny, pohonných hmot nebo mezd ke zdražení jízdného dojít mohlo. V letošním roce to ale nepředpokládá. Odporovalo by to totiž plánům udržitelné městské mobility. Na jejím základě se města snaží motivovat obyvatele k využívání MHD na úkor osobních aut.

Celý rozhovor s Jiřím Korcem a Hanou Večerkovou si poslechněte v záznamu rozhovoru.

autoři: Lukáš Veselý , Tomáš Patrick Hyánek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...