Zámek v Bílovicích svého času proslavilo místní širokoúhlé kino. To dnes čeká na nové využití
Historie zámku v Bílovicích na Uherskohradišťsku sahá do 16. století. Vznikl na místě někdejší tvrze a dnešní podobu získal až v polovině minulého století.
V zámku v Bílovicích na Uherskohradišťsku, který má za sebou více než 400 let dlouhou historii, v současnosti najdete obecní úřad, obřadní síň a zasedací místnost. Zbylé prostory jsou využívané komerčně. K zámku patří i rozlehlý park s jezírkem, který k vycházkám využívají především rodiny s dětmi a senioři.
Péče o tak rozsáhlý komplex je samozřejmě náročná. Obec, která je jeho aktuálním majitelem, nebojuje jen s drahými náklady na vytápění, ale i s vlhkostí a s využitím kinosálu, který byl svého času velmi oblíbeným místem nejen pro promítání, ale i pro kulturní akce. To je ale minulostí.
Jaké jsou tedy plány místní radnice? Seznamte se s historií i současností zámku v Bílovicích v reportáži redaktora Českého rozhlasu Zlín Michala Sladkého.
Související
-
Zámek v Bílovicích na Uherskohradišťsku inspiroval i malíře Josefa Mánesa
Zámek v Bílovicích na Uherskohradišťsku patří mezi bývalá šlechtická sídla, která nemají značku státní zámek. Neznamená to ale, že jeho historie je nezajímavá.
-
Březnice, Březůvky, Březová, Březolupy – mají tyto názvy obcí něco společného s břízou?
Kradly se v Březolupech břízy? A co mělo v Březnici svůj název dřív - potok nebo vesnice? Hledali jsme odpovědi.
-
Není Lešná jako Lešná. Zámek u Valašského Meziříčí s nádhernou zahradou vás poučí o stromech
Kdo někdy slyšel spojení zámek Lešná, vybaví si zároveň zoologickou zahradu u Zlína. Málokdo už ale ví, že stejně pojmenovanou stavbu nalezne i poblíž Valašského Meziříčí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.