Za protektorátu se v Luhačovicích zdarma rekreovali dělníci ze zbrojovek, nacistický režim chtěl zvýšit jejich výkonnost
Málokdo ví, že během druhé světové války jezdily do luhačovických lázní na rekreaci desítky tisíc českých dělníků ze zbrojních podniků, aby pak podávali vyšší výkony.
S vedoucí Muzea luhačovického Zálesí Blankou Petrákovou si o tom povídala kolegyně Andrea Kratinová. V rozhovoru, který vám nabízíme, se mimo jiné dozvíte, že se tak dělo na příkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nebo to, že dostávali i speciální příděly jídla a že právě v Luhačovicích si mohli užívat bohatý kulturní program.
V druhé části rozhovoru Blanka Petráková prozrazuje, kdo všechno mimo zmiňované dělníky do Luhačovic jezdil a čím vším zdejší ubytovací domy a vily byly.
Související
-
Hrdinství i rodinná tragédie. Příbuzní vzpomínají na valašského parašutistu Josefa Valčíka
K atentátu na Reinharda Heydricha před osmdesáti lety přispěl i výsadkář Josef Valčík z Valašskokloboucka. Němci pak zavraždili 14 členů jeho rodiny.
-
Branou do Luhačovic je malebné nádraží
Chloubou zlínského regionu jsou Luhačovice, největší moravské lázně a město plné nádherných architektonických památek. Patří k nim i budova tamního vlakového nádraží.
-
LUHAČOVICE - příběhy, životy a osudy významných osobností
Luhačovice jsou město v okrese Zlín ve Zlínském kraji, 16 km jihovýchodně od Zlína na říčce Šťávnice.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka