Za protektorátu se v Luhačovicích zdarma rekreovali dělníci ze zbrojovek, nacistický režim chtěl zvýšit jejich výkonnost

10. červen 2022

Málokdo ví, že během druhé světové války jezdily do luhačovických lázní na rekreaci desítky tisíc českých dělníků ze zbrojních podniků, aby pak podávali vyšší výkony.

S vedoucí Muzea luhačovického Zálesí Blankou Petrákovou si o tom povídala kolegyně Andrea Kratinová. V rozhovoru, který vám nabízíme, se mimo jiné dozvíte, že se tak dělo na příkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nebo to, že dostávali i speciální příděly jídla a že právě v Luhačovicích si mohli užívat bohatý kulturní program.

V druhé části rozhovoru Blanka Petráková prozrazuje, kdo všechno mimo zmiňované dělníky do Luhačovic jezdil a čím vším zdejší ubytovací domy a vily byly.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.