Za protektorátu se v Luhačovicích zdarma rekreovali dělníci ze zbrojovek, nacistický režim chtěl zvýšit jejich výkonnost

10. červen 2022

Málokdo ví, že během druhé světové války jezdily do luhačovických lázní na rekreaci desítky tisíc českých dělníků ze zbrojních podniků, aby pak podávali vyšší výkony.

S vedoucí Muzea luhačovického Zálesí Blankou Petrákovou si o tom povídala kolegyně Andrea Kratinová. V rozhovoru, který vám nabízíme, se mimo jiné dozvíte, že se tak dělo na příkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nebo to, že dostávali i speciální příděly jídla a že právě v Luhačovicích si mohli užívat bohatý kulturní program.

V druhé části rozhovoru Blanka Petráková prozrazuje, kdo všechno mimo zmiňované dělníky do Luhačovic jezdil a čím vším zdejší ubytovací domy a vily byly.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko