Vlčnov má nového krále. Představuje se desetiletý David Chaloupka

Na Krojovém plese ve Vlčnově včera představili nového krále.

Hlavní postavou letošní jízdy králů bude desetiletý David Chaloupka.

Jízda zapsaná na seznamu nehmotného dědictví lidstva UNESCO se letos ve Vlčnově pojede v neděli 26. května.

Pátrání po králi je vždy výsadou místních chlapců. "Zjistí si, ve kterých rodinách je chlapec v odpovídajícím věku deseti až 13 let. Poté je obcházejí a hledají nového krále. Někdy kluci vyrazí na jistotu, protože se dopředu ví, kdo by měl zájem. Letos to ale bylo trošku náročnější," řekla ředitelka vlčnovského Klubu sportu a kultury Petra Kučerová Brandysová.

Nová král ve Vlčnově

Náklady pro královskou rodinu související s Jízdou králů se počítají na desetitisíce korun. Může však počítat s příspěvkem obce, Společnosti Jízdy králů a také dostává část peněz, které od diváků vybere při vyvolávkách královská družina. Podpora rodině zajišťuje to, aby role krále nebyla určena pouze bohatším.

Nová král ve Vlčnově

Jízda králů je od listopadu 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vlčnovská jízda je nejznámější. Na Slovácku se konají ještě v Kunovicích, Hluku a ve Skoronicích. Jediná vlčnovská se jezdí každoročně.

Jízda králů má původ ještě v pohanské době, kdy mezi sebou chlapci soutěžili při vyhánění dobytka. Nejlepší byl králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Nová král ve Vlčnově

Související