Obrazem: Vlčnovem jel s bílou růží v ústech desetiletý král

Vlčnov na Uherskohradišťsku ožil tradiční Jízdou králů. S bílou růží v ústech na důkaz mlčenlivosti jí kraloval desetiletý Martin Darek Franta.

Ráno se Martin ještě v chlapeckém kroji zúčastnil mše. Poté jej jeho družina přinesla na ramenou k obecnímu úřadu, kde starosta jízdu symbolicky povolil a malý král rozdal růže všem osmnáctiletým děvčatům v družině.

Tradiční Jízda králů ve Vlčnově

Kočárem se poté svezl domů, kde jej čekalo převlékání do tradičního ženského kroje. "Užívá si to. Ale myslím, že nejvíc si to užije, až si bude prohlížet fotky. Teď je to takové hektické," řekla dnes ČTK maminka krále Kristýna Frantová, před jejímž domem se před průvodem shromáždilo několik set lidí, kteří sledovali zdobení královského koně.

Tradiční Jízda králů ve Vlčnově

Na královskou roli se chlapec připravoval od začátku roku, natrénovat musel především jízdu na koni. "Úlevy mi ve škole nedávali žádné. Naučit jsem se musel hlavně jízdu na koni. Nejtěžší je zvládnout udržet tu růži v puse a vydržet to horko v kroji. Je to dobrý pocit, moc jsem se na to těšil," řekl Martin Darek Franta.

Na tropické teploty si Kristýna Franková nestěžovala. "V tom kroji je to taková izolačka," uvedla s úsměvem maminka krále, jehož rodina kvůli slavnosti objednávala na dnešek 2500 vdolečků, tisíc zákusků, 90 litrů vína a 60 litrů slivovice.

Jízda králů je od listopadu 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vlčnovská jízda je nejznámější. Na Slovácku se konají ještě v Kunovicích, Hluku a ve Skoronicích. Jediná vlčnovská se jezdí každoročně.

autor: pes | zdroj: ČTK

Související