Veterináři objevili další drůbeží maso z Polska nakažené salmonelou. Mířilo do Zlínského kraje

Balení kuřecího masa nakažené bakteriemi salmonely

Státní veterinární správa nemá žádnou informaci o tom, že by v souvislosti s konzumací uvedeného masa měl někdo ze spotřebitelů zdravotní problémy.

Veterináři objevili na českém trhu další zhruba čtyři tuny drůbežího masa, u něhož vyšetření prokázalo bakterie salmonely. Šlo o dvě zásilky z Polska. Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka obě zásilky směřovaly do Zlínského kraje.

„V prvním případě šlo o dvě a čtvrt tuny chlazených kuřat, které přišly do porcovny v Žalkovicích na Kroměřížsku. A ten druhý případ, tak tam se jedná o mražené slepice, které byly v celkovém množství necelých šestnáct set kilo, a ty směřovaly do obce Podolí u Uherského Hradiště,“ upřesnil Vorlíček.

Jak opakovaně uvádíme, při dostatečné tepelné úpravě masa a dodržení základních hygienických pravidel je riziko nákazy spotřebitele minimální.
Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy

V současné době podle něj probíhá stahování masa z trhu. Vzhledem k tomu, že se jedná o mražený produkt s datem spotřeby až v březnu 2020, je pravděpodobné, že část masa může být ještě u obchodníků či v mrazničkách konečných spotřebitelů. „Maso je v takovém případě možné vrátit v místě nákupu. Státní veterinární správa informovala o obou nálezech salmonel v mase polské dozorové orgány prostřednictvím systému rychlého varování RASFF, informovány byly také slovenské dozorové orgány,“ doplnil Petr Vorlíček.

V tuto chvíli veterinární správa nemá žádnou informaci o tom, že by v souvislosti s konzumací uvedeného masa měl někdo ze spotřebitelů zdravotní problémy. „Jak opakovaně uvádíme, při dostatečné tepelné úpravě masa a dodržení základních hygienických pravidel je riziko nákazy spotřebitele minimální,“ ujistil mluvčí.

Salmonelóza je střevní onemocnění, poznáte ji tedy podle průjmů, které jsou řídké a vodnaté, obsahují i hlen a případně i krev. Přidávají se k nim horečka, bolesti břicha, nevolnost a časté je i zvracení. Nemoc se obvykle projeví do 48 hodin od nákazy.

Spustit audio
autoři: Lukáš Veselý, Tomáš Hyánek

Související