Ve Zlínském kraji se v noci na pátek zhoršily rozptylové podmínky

17. leden 2020 10:33

Situace se podle měření meteorologů zhoršila ve Valašském Meziříčí, Zlíně, Otrokovicích a také v Uherském Hradišti. Očekávají, že se situace bude zlepšovat.

Ve Zlínském kraji se v noci na pátek zhoršily rozptylové podmínky. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu překračují čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší imisní limit ve Valašském Meziříčí, na obou stanicích ve Zlíně, v Uherském Hradišti i v Otrokovicích, těsně pod ním jsou na stanici v Kroměříži - Těšnovicích.

Čtěte také

Nejvyšší denní hodnota polétavého prachu, 69,3 mikrogramu na metr krychlový, byla dnes v 08:00 naměřena ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Imisní limit je 50 mikrogramů. V Kvítkové ulici v centru Zlína byla ve stejném čase 67,2 mikrogramu, v Uherském Hradišti 64 mikrogramů, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 57,5 mikrogramu a v Otrokovicích na Zlínsku 53,7 mikrogramu. Těsně pod limitem byla čtyřiadvacetihodinová koncentrace v Kroměříži - Těšnovicích, a to 49,1 mikrogramu.

Hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší činila v 08:00 na stanici v Uherském Hradišti 78,8 mikrogramu. V Kvítkové ulici ve Zlíně byla ve stejném čase 73 mikrogramů, v Těšnovicích 63 mikrogramů, pod zlínskými Jižními Svahy 60 mikrogramů, v Otrokovicích 47,2 mikrogramu a ve Valašském Meziříčí pouze 25 mikrogramů. Meteorologové očekávají, že přes den by se měly rozptylové podmínky v kraji postupně zlepšovat.

Podle odborníků by lidé při zhoršených rozptylových podmínkách měli snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. Motoristům doporučují zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je také posilovat imunitu přísunem vitaminů. Pokud by průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na některých stanicích překročily dva dny po sobě prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, museli by meteorologové vyhlásit smogovou situaci. Ve Zlínském kraji naposledy platila v druhé polovině loňského ledna.

autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související