Valašská patriotka, která šije kroje i košile pro rockery. Marie Hrňová se učila u svojí stařenky a řemeslo předává mladým
Pod rukama Marie Hrňové z Huslenek se rodí vyšívané kroje, košule i pletené ponožky ke krojům. S láskou vzpomíná na svou stařenku Apolenku, která ji to všechno naučila.
Když jako velmi mladá ovdověla, byl pro ni šicí stroj nejen forma rozptýlení, ale také možnost, jak si jako maminka dvou malých dětí trochu přivydělat. Dodnes je zapálená pro věc, má velkou sbírku krojů, řadu přátel a nadšených fanoušků.
„Stařenka mě naučila plést a vyšívat. Nenudím se,“ říká v rozhovoru pro pořad Apetýt Marie Hrňová, která žije v Hrachovečku u Huslenek. „Su ráda, že můžu předat vše další generaci,“ dodává.
Kdo jsou Valaši a proč Valašsko? Mezi kopci a loukami zjišťujeme vše o zajímavých místech kraje
Hranice Valašska se nedá úplně přesně stanovit. A teorie o masovém příchodů Valachů z Rumunska se nezakládá na historických faktech.
Marie Hrňová ovdověla už ve dvaceti osmi letech. "Pletla jsem, háčkovala jsem, abych k nějaké koruně přišla," vzpomíná. Marie Hrňová si pak vyšila i svůj valašský kroj. "A nejedny ponožky protancovala," dodává.
Vzpomíná i na dobu, kdy pracovala v Jednotném zemědělském družstvu. "V té době jsem znala víc traktory než módu," říká s úsměvem Marie Hrňová.
Ta šila košile také pro hudebníky z Fleretu nebo z rockové skupiny Stram z Huslenek. Její práce byly k vidění třeba v Galerii Huslenky. "Není situace, kam bych nechodila v kroju," říká Marie Hrňová, která svoje práce představovala i v zahraničí.
Související
-
Motocykloví mistři dostanou sklo z Valašska. Ve Valmezu se chystají ceny na brněnskou Grand Prix
Mistr sklář Ondřej Strnadel z Valašského Meziříčí vytváří v těchto dnech ceny pro motocyklovou Grand Prix.
-
Lidi láká venkov, Na Valašsku ale chybí pozemky na stavbu domů a bytů
Lidé na Valašsku stále častěji utíkají z měst na venkov. Láká je čerstvý vzduch, krásná příroda a také komunitní život, který je na valašských vesnicích bohatý.
-
Je to Valašská Eiffelovka. Rozhledna Vartovna připomíná strážný oheň
Jméno dostala rozhledna podle vrchu Vartovna, na kterém stojí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.