Uherský Brod láká nové obyvatele na finanční příspěvek 30 tisíc korun

15. prosinec 2021 11:33

Lidé, kteří se nově přihlásí k trvalému pobytu v Uherském Brodě, dostanou od města během pěti let příspěvek 30 tisíc korun.

Šest tisíc korun ročně po dobu pěti let budou dostávat lidé, kteří se v Uherském Brodě nově přihlásí k trvalému pobytu. Příspěvek bude vyplácet tamní radnice. Návrh schválilo 14. prosince 2021 zastupitelstvo. Radnice chce tímto krokem zvýšit počet obyvatel města, který za posledních dvacet let klesl o dva tisíce na 16 a půl tisíce.

Podle radního Davida Surého z KDU-ČSL existují lidé, kteří v Uherském Brodě bydlí, ale nejsou tu přihlášeni k trvalému pobytu. Pokud by se k němu přihlásili, město by získalo více peněz z rozpočtového určení daní. Za jednoho obyvatele dostává ročně 14 tisíc korun.

První zájemci, kteří by chtěli peníze inkasovat už za příští rok, ale musí stihnout přehlásit své trvalé bydliště ještě letos. Zastupitelé pro tento účel vyčlenili 180 tisíc korun, v dalších letech by se podle lidoveckého starosty Ferdinanda Kubáníka měla tato částka postupně navyšovat.

Žádat o příspěvek může každá fyzická osoba, která si v prosinci letošního roku zřídila nebo zřídí trvalý pobyt v Uherském Brodě na adrese, kde je už však přihlášená po dobu minimálně šesti měsíců. Dotaci je možné získat i za děti – za ty o ni požádá zákonný zástupce.

Nárok na dotaci nemají lidé s trvalým pobytem na městském úřadu nebo na nějaké fiktivní adrese, obdržet ji nemůžou ani novorozenci, jejichž rodiče už trvalé bydliště v Uherském Brodě mají.

Spustit audio

Související