Uherské Hradiště nesouhlasí. Úřad kvůli tomu přerušil povolovací řízení na těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu
Báňský úřad přerušil řízení o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku.
Požádal o to zájemce o těžbu, firma František Jampílek poté, co Městský úřad Uherské Hradiště vydal nesouhlasné stanovisko. ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Okolní obce jsou proti těžbě, bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody pro více než 100.000 lidí.
Městský úřad Uherské Hradiště vydal koncem srpna nesouhlasné stanovisko kvůli nesouladu s územním plánem.
Úřady souhlasí i nesouhlasí
"Jsme podle správního řádu povinni toto závazné stanovisko akceptovat, ale žadatel má právo podat odvolání. On toho využil a bude o tom rozhodovat krajský úřad," uvedl Machek. Firma podala odvolání a požádala o přerušení řízení.
Těžba štěrkopísku u Uherského Ostrohu se přiblížila. Je sucho a chtějí ničit zdroj pitné vody, brání se obce
Možnost těžby štěrkopísku mezi Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku je reálnější.
Úřad se předtím chystal stanovit dobývací prostor na základě kladného stanoviska ministerstva životního prostředí. Ke stanovení dobývacího prostoru se vyjádřily různé instituce - kvůli dopadu na vodu, přírodu i územní plán. V rozhodnutích jsou ale rozpory, hygienici ve Zlínském kraji dali doporučení, jihomoravští záporné stanovisko a upozornili na možnost nevratného poškození pitného zdroje, navíc v období velkého sucha.
Báňský úřad počká na rozhodnutí krajského úřadu a potom může rozhodnout, zda stanoví dobývací prostor. Teprve pak může firma podat žádost o těžbu, k níž se znovu vyjádří různé instituce. "V tomto procesu stanovování dobývacího prostoru se pouze rozhoduje o způsobu využití území k těžbě štěrkopísku. Mění se jen způsob využití pozemku k těžbě, která ale pak musí být samostatně povolena," objasnil Machek.
Pátý největší zdroj pitné vody v zemi
Jak úřad rozhodne o povolení těžby, podle něj nelze předvídat. "Musíme přihlížet ke každému podnětu a pečlivě zvážit jednotlivé návrhy. Musíme se řídit stanovisky orgánů na ochranu vody, přírody, ale musíme se řídit i zákonem a odbornými posudky. Přihlédneme také k podobným podmínkám, kde jsme už dříve povolovali těžbu," dodal. Zatím úřad nemá informace, že by u těžeb štěrkopísku blízko vodních zdrojů došlo k ovlivnění kvality povrchových a spodních vod.
Zdroj pitné vody zvaný Bzenec-komplex je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Je pátý největší v zemi. Zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska. Okolní obce sepsaly proti těžbě petici a varují, že může vodu nevratně znehodnotit. Proti těžbě se staví Jihomoravský kraj i senátoři, kteří chtějí vyzvat báňský úřad k přezkoumání rizika těžby.
Související
-
Chropyně znemožní těžbu štěrkopísku. Může ji to stát miliony
Chropyně na Kroměřížsku chystá změnu územního plánu. Měla by znemožnit těžbu štěrkopísku v lokalitě Hejtman.
-
Pitná voda pro 100 tisíc lidí nebo těžba? Spor o ložiska štěrkopísku u Uherského Ostrohu je v Senátu
Chystaná těžba štěrkopísku na území mezi Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku se dostala až do Senátu.
-
Chropyně v pasti. Radnice se kvůli referendu o těžbě bojí milionové žaloby
Zastupitelé Chropyně na Kroměřížsku zatím výsledek říjnového místního referenda nerespektují. Už podruhé neodmítli těžbu šterkopísku.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace
-
‚Očividně neústavní.‘ Soud zablokoval Trumpův výnos o neuznávaní občanství dětem narozeným v USA
-
ŽIVĚ: Slavia v Evropské lize prohrává v Soluni 0:2. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Fotbalisté Plzně porazili 2:0 Anderlecht a slaví postup do další fáze Evropské ligy. Prosadili se Adu a Červ