Tunové balvany ochrání pomník válečným obětem na Helštýně

Tunové balvany ochrání pomník válečným obětem na Helštýně
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tunové balvany ochrání pomník válečným obětem na Helštýně

Radnice nechala k významnému památníku, zasvěceném obětem všech válek instalovat, aby se k němu lidé nedostali automobilem.

Sedm žulových valounů bude nově bránit nepovolenému vjezdu k opravenému pomníku obětem světových válek na Helštýně ve Valašském Meziříčí. Tunové balvany tam nechala umístit radnice. Chce tak zabránit opakovanému ničení nově vysazené zeleně. Do obnovy dalo město přes milion korun.

Tunové balvany ochrání pomník válečným obětem na Helštýně

„Záhy poté, co byla revitalizace pomníku dokončena, tak nám tam někdo vjel s offroadem z druhé strany přes pole. Proto jsme se rozhodli, že i z té druhé strany budeme muset instalovat kameny, abychom zabránili takovým vjezdům,“ vysvětlil pro Český rozhlas Zlín referent památkové péče Petr Zajíc.

Historik Milan Orálek připomíná, že jde o významné pietní místo na území města. „Můžeme být rádi, že máme tak významný pomník zasvěcený obětem všech válek na tak zvláštním historickém místě, a musíme se k němu také s náležitou úctou chovat,“ uvedl Orálek.

Památník se poprvé letos veřejnosti představí během květnových výročí.

Spustit audio

Související