Trenér zlínských hokejistů Antonín Stavjaňa: Z hráčů to musí tryskat, protože dobrý tým musí být slyšet

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Trenér Antonín Stavjaňa
0:00
/
0:00

Extraligoví hokejisté PSG Berani Zlín se připravují na nadcházející sezonu s novým trenérem Antonínem Stavjaňou. Ten dosud působil jako kouč na Slovensku.

Má dvě zlaté medaile z hokejových mistrovství světa a čtyři extraligové tituly, které vybojoval se Vsetínem. Rodák ze Zlína Antonín Stavjaňa se po ukončení hráčské kariéry věnuje trénování a teď připravuje na novou sezonu zlínské hokejisty. Hráči už mají za sebou polovinu suché přípravy. „Máme za sebou čtyři týdny, kdy jsme do sebe tlačili ten objem. Minulý týden jsme to rozetnuli takovou pauzou, kdy jsme měli krátký teambuilding a tento týden jsme rozběhli intenzivnější fázi,“ popsal pro Český rozhlas Zlín trenér Stavjaňa.

Důležitou součástí přípravy hokejistů je podle něj nejen fyzická příprava. „Chceme po nich, aby do toho dali hlavu. Aby do toho dali emoce, aby na sebe mluvili, aby se povzbuzovali, aby si nadávali, prostě, aby to z nich tryskalo, protože dobrý tým musí být slyšet,“ přiblížil. Minulý týden týmu naordinoval netradiční bojovku na horách. Sami hráči dopředu nevěděli, co přesně je čeká.

První Švéd ve zlínském týmu. Novou posilou hokejistů Zlína se stal útočník Rickard Palmberg

Švédský útočník Rickard Palmberg

Zlínský hokejový klub s Rickardem Palmberem počítá v pozici centra do prvních dvou řad a je přesvědčen, že bude jedním z pilířů útoku. 

„Měli jsme naplánovaný dlouhý pochod, kdy jsme klukům doporučili nějaké vybavení. Měli mít vodu na celý den. Ale jak se říká – mělo to být náročné, neměli dostat najíst, nechtěli jsme je nechat vyspat,“ řekl s úsměvem. Podle něj to hodně ovlivňuje psychiku. „Já to mám hrozně rád, takové ty tripy do přírody, kdy jste v nějakém kolektivu a první druhý den si povídáte takové ty normální věci, a když jste spolu tři čtyři dny, tak najednou si ti kluci začnou povídat různé intimnější věci a dozvíte se úplně něco jiného,“ vysvětlil.

Podmínky byly jasné. „Bez mobilů, bez peněz a odvléct je někam do divočiny, kde budou trošku odkázáni sami na sebe,“ usmál se. K tomu všemu jim nepřálo počasí, takže zabloudili a z pochodu původně plánovaného na 31 kilometrů se stalo 40. „Oni sami teprve s odstupem zjistí, co všechno jim to dalo, a co všechno to o nich ukázalo,“ myslí si Stavjaňa.

Hráči se ze suché přípravy už chystají znovu na led. „Takový ten pomyslný ledový výkop máme 22. července, takže spousta času,“ řekl. Během přípravy sehrají zlínští hokejisté také přátelské utkání se Vsetínem, za který Antonín Stavjaňa hrával a získal tam čtyři mistrovské tituly. Derby bude podle něj vylepšení jakési denní fádnosti. „My musíme odehrát nějaké přípravné zápasy, kde hráči si musí zkusit systém, kterým trénujeme. Ale prostě to derby bude určitě trošku jiné. Bude to vyhecované a přejeme to jak hráčům, tak fanouškům,“ popsal Antonín Stavjaňa.

Celý rozhovor s trenérem Antonínem Stavjaňou si můžete poslechnout v audio archivu.

Spustit audio

Související