Štěnice se objevily v bytovém domě uherskohradišťské nemocnice. Ubytovny mají s obtížným hmyzem problémy

Štěnice
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Štěnice

Podle hygieniků už v letošním roce řešili problémy se štěnicemi také na Kroměřížsku, Vsetínsku i Zlínsku.

Štěnice jsou obtížný hmyz, který se živí krví a čas od času se objeví v ubytovnách nebo bytových domech a znepříjemňují život jejich obyvatelům.

Naposledy se před několika dny vyskytly v bytovce v Uherském Hradišti. Jde o bytový dům, který patří Uherskohradišťské nemocnici.

Podle jejího mluvčího Egona Havrlanta se ložisko nacházelo v bytě jednoho nájemníka, odkud se štěnice rozšířily i do okolí. Odborná firma byt i okolí vydesinfikovala, takže se šíření povedlo zastavit a momentálně není další výskyt štěnic v budově hlášený.

Stavbou nové nemocnice v Zlíně - Malenovicích ušetříme dvě a půl miliardy, tvrdí kraj. Ve staré mohou být byty

Prezentace stavby nové nemocnice v Malenovicích

Nemocnice u Malenovic by bez DHP stála přes šest miliard korun. Výkup pozemků od desítek vlastníků přijde na zhruba dvě stě milionů.

Podle Jany Hoškové z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje se štěnice zdržují v úkrytech, kde jsou dobře chráněné před kontaktem s dezinsekčními přípravky a dokáží tam hladovět i několik měsíců.

Ošetření zamořených prostor je proto nutné provádět opakovaně. Úspěšnost likvidace ovlivňuje řada faktorů jako například stupeň zamoření hmyzem, kvalita přípravy zamořených prostor před dezinsekcí a především odborná zdatnost a zkušenosti zasahujících pracovníků.

Podle hygieniků už v letošním roce řešili problémy se štěnicemi také na Kroměřížsku, Vsetínsku i Zlínsku. Většinou se jednalo o ubytovny, ve dvou případech to byl bytový dům.

Právě v ubytovacích zařízeních a nájemních domech, kde se často střídají lidé, je riziko zavlečení štěnic největší. O spoustě případů se navíc neví, protože vlastníci nemovitostí nemají zákonnou povinnost výskyt štěnic nebo jiných druhů hmyzu hygienické stanici hlásit.

Podle lékařů i hygieniků dosud nebyl prokázán přenos infekčního onemocnění na člověka. Štěnice ale způsobuje svědivou kopřivku, která se objeví kolem místa kousnutí.

Jak řekla kožní lékařka Stanislava Hrňová, právě to je velký problém, protože lidé si pupínky často rozškrábou a do ran se dostane infekce. Lékaři poté neřeší jen samotný štípanec, ale právě komplikace způsobené infekcí. Přecitlivělí lidé můžou mít alergickou reakci a už jen samotný výskyt štěnic také často vede k psychickému stresu.

Spustit audio

Související