Spory o Vincentinum na Velehradě. Obec pořád neví, co se s domovem stane, chce služby zachovat

26. červen 2020 16:53

Zástupci kraje tvrdí, že Vincentinum nezanikne, konkrétní plány ale nepředstavili

Plánovaná transformace domova pro lidi se zdravotním postižením Vincentinum ve Velehradě vyvolává u jejích kritiků hlavně otázku, zda kraj ví, co se s objektem v budoucnu stane. Rádi by věděli, jak bude využitý.

Zájem o službu zařízení klesá, sedm z 39 klientů přejde letos do chráněného bydlení. Není vyloučeno, že se zařízení v budoucnu uzavře.

Rekonstrukce objektu před lety stála 100 milionů korun. Mnoho lidí kritizuje také to, že kvůli změnám odchází z vedení Vincentina dlouholetá vedoucí Milena Marečková.

Čtěte také

Podle krajské radní Michaely Blahové (KDU-ČSL) Vincentinum nezanikne, bude nadále sloužit k poskytování sociálních služeb, konkrétní však nebyla. Řekla, že jasněji bude v roce 2023, kdy by se mohlo rozhodnout o osudu zařízení podle aktuální situace. Nejasná budoucnost objektu se nelíbí ani obyvatelům Velehradu.

"Není prozatím jasné, co se bude dít v budovách Vincentina nebo bývalého DZP Salašská, které je opuštěné, jakým způsobem budou pokračovat sociální služby poskytované v naší obci," řekl starosta Velehradu Aleš Mergental (nez.). Podle něj by obec uvítali, kdyby sociální služby v obci zůstali. "Patří to k Velehradu," řekl.

Marie Fremlová, ředitelka Sociálních služeb Uherské Hradiště, pod něž Vincentinum spadá, ČTK řekla, že případně uvolněné budovy na Velehradě mohou být využity pro paliativní péči, domovy s pečovatelskou službou nebo odlehčovací službu. "Možnost využití uvolněných prostor řešíme i jinde, například v DZP Zborovice se podařilo využít daleko hůře uplatnitelnou budovu takzvaného starého zámečku pro sídlo MAS Hříběcí hory," uvedla.

Na Velehradě je podobné zařízení, DZP Buchlovská pro 87 klientů, které bude od července sloučeno s Vincentinem. Vznikne nová organizace DZP Velehrad s novým vedením. Důvodem transformace je podle kraje i Fremlové klesající poptávka o službu, od roku 2015 se počet klientů snížil o 50.

Fremlová také ČTK řekla, že Marečková se zúčastnila výběrového řízení, ze čtyř uchazečů byl vybrán na vedoucí pozici někdo jiný.

"Stávající vedoucí obou domovů z organizace odchází. I přesto, že jde o organizační změnu a není povinností organizace nabízet jinou pozici, otázku s vedoucími diskutovala vedoucí mzdově-personálního úseku. Paní vedoucí z Buchlovské byla nabídnuta jiná pozice vzhledem k jejímu sociálnímu vzdělání, pozici nepřijala a z organizace odchází. Paní Marečkové nemohla být nabídnuta jiná vedoucí pozice. Nebyla žádná volná a ani se v čase nejevila žádná tato možnost. Pro případně jiné uvažované pozice paní Marečková nesplňuje sociální ani zdravotní vzdělání," uvedla Fremlová.

Odchod Marečkové kritizovali opoziční politici, ministryně Jana Maláčová (ČSSD), lidé na sociálních sítích i moderátorka Barbora Černošková, která léta uváděla benefiční koncert velehradských cyrilometodějských slavností. Letos kvůli tomu moderování odmítla, organizátoři to nechtěli komentovat.

autor: Zdenek Čík
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová