Spisovatel Jan Troska byl označován jako český Jules Verne, ve svém rodišti ve Valašských Kloboukách má lavičku ve tvaru ponorky
Jan Troska byl významný český spisovatel zejména sci-fi literatury. Narodil se ve Valašských Kloboukách jako Jan Matzal, jméno si nechal změnit až později.
Knihy spisovatele Jana Trosky jsou plné fantazie a dobrodružství. Svou sci-fi tvorbou se jednoznačně hlásil k románům Julese Verna a jeho knihy byly velmi populární u mnoha generací čtenářů. Některé vyšly i ve čtyřech nebo pěti vydáních.
Ačkoli se z Valašských Klobouk odstěhoval, část jeho rodiny tu zůstala, a tak se sem opakovaně rád vracel. Své klukovské vzpomínky na toto město pak popsal v knize Osada Šňůra. Valašské Klobouky pak v roce 2021, ve kterém uplynulo 140 let od jeho narození a 60 let od jeho úmrtí, na jeho počest slavnostně odhalily lavičku, která má tvary připomínající ponorku.
Do života Jana Trosky jsme nahlédli s historikem Petrem Odehnalem z Městského muzea ve Valašských Kloboukách.
Související
-
Příběh prvního secesního domu, který projektoval nadaný kloboucký rodák Gessner
Valašské Klobouky leží na pomezí dvou významných přírodních lokalit, Vizovické vrchoviny a Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.
-
První secesní stavba v Česku stojí ve Valašských Kloboukách, navrhl ji místní rodák Hubert Gessner
Hubert Gessner projektoval první secesní stavbu v Česku. Ta stojí v jeho rodných Valašských Kloboukách.
-
Vila nábytkářského továrníka Michaela Thoneta v Koryčanech stále chátrá
Koryčany na Kroměřížsku chtějí z vily výrobce ohýbaného nábytku Michaela Thoneta udělat kulturní památku. Na opravu chátrajícího objektu ale město nemá peníze.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.