Soud zprostil žaloby starostku Velké Lhoty, která vybírala poplatky za průjezd těžkých vozidel

Jednání (ilustrační foto)

Poplatek vydávala starostka za dar, což podle názoru státního zástupce nebylo možné, a tím neoprávněně přijala do pokladny obce nejméně 15 500 korun.

Okresní soud ve Vsetíně v pondělí zprostil starostku Velké Lhoty na Vsetínsku Jarmilu Melichaříkovou (nez.) obžaloby z nezákonného vybírání poplatků za užívání místních komunikací v obci. Za zneužití pravomoci úřední osoby jí hrozilo až pětileté vězení. Starostka uvedla, že samospráva jednala v souladu se zákonem o obcích. Obec přijímala příspěvky formou darovacích smluv na obnovu dopravní infrastruktury.

Podle státního zástupce Petra Bareše starostka od listopadu 2017 do června 2018 vybrala v rozporu se zákony o pozemních komunikací a o místních poplatcích v nejméně 31 případech poplatek za průjezd aut o hmotnosti nad osm tun po místní silnici. „Silnice je označená zákazem vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje osm tun, a dodatkovou tabulí Mimo vozidel s povolením Obecního úřadu Velká Lhota,“ uvedl žalobce.

Poplatek vydávala starostka za dar, což podle názoru státního zástupce nebylo možné, a tím neoprávněně přijala do pokladny obce nejméně 15 500 korun. V listopadu 2017 ji podle žalobce úředníci valašskomeziříčského městského úřadu upozornili na to, že zmíněný postup odporuje zákonu. „Šlo o poplatek, nebo mýto, které se maskovaly darovací smlouvou,“ řekl Bareš.

Každá obec může požádat o dar kohokoliv, kdykoliv a na cokoliv.
Jana Zwyrtek Hamplová, obhájkyně starostky

Uzavírání darovacích smluv s lidmi, kteří místní silnice využívali kvůli stavebním pracím nebo svážení dřeva s těžkými vozidly, schválilo zastupitelstvo. Šlo o praxi, která v obci fungovala několik let, lidé smlouvy podepisovali až po použití komunikací. Starostka uvedla, že zastupitelé chtěli chránit majetek obce. Silnice podle ní nesnesou velkou zátěž. Jejich uživatele s těžkými vozy prý obec nechtěla udávat na policii, proto je žádala o finanční dar. „Pořád tvrdím, že jsme jednali ve prospěch obce jako samospráva,“ řekla Melichaříková.

Obhájkyně starostky Jana Zwyrtek Hamplová považuje podanou obžalobu za nedůvodnou. Uvedla, že Melichaříková vytvářela pro obec prospěch a jednání starostky podle ní bylo v mezích její pravomoci. „Každá obec může požádat o dar kohokoliv, kdykoliv a na cokoliv,“ uvedla advokátka, která pro svou klientku požadovala zproštění obžaloby. Státní zástupce navrhoval pro ženu zhruba půlroční podmínku s kratší zkušební dobou.

Spustit audio
autor: Český rozhlas Zlín|zdroj: ČTK

Související