Sestra z Baťovky: Nemocných s covidem přibývá velmi rychle, jedeme nadoraz
Na Zlínsku nyní roste počet nemocných s koronavirem nejrychleji v celé zemi. V nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně otevřeli dvě stanice s 60 lůžky a ty se okamžitě zaplnily.
Situace je v posledních dnech strašně rychle změnila, stres je velký, říká v rozhovoru v pořadu Den ve Zlínském kraji zdravotní sestra a předsedkyně Odborového svazu zdravotníků Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Martina Hvozdenská.
„Vše se přesouvá na covid pacienty, je to velmi náročné. Péče o pozitivní pacienty je těžká. Musíme mít ochranné obleky, které se často mění, dvoje rukavice, štíty, brýle se mlží,“ popisuje práci sester Hvozdenská.
A dodává, že pacienti s covidem jsou jiní než ti s dalšími chorobami. „Velmi rychle se mění jejich zdravotní stav, musí se často rychle překládat na jednotky intenzivní péče,“ říká Martina Hvozdenská. A dodává, že zdravotníci mají samozřejmě obavy, že se nakazí. „Sestry chyběly už před covidem, nyní začínají být nemocné, situace se zhoršuje,“ říká zdravotní sestra.
Podle ní by lidé měli být ukáznění a solidární a ulehčit tak zdravotníkům práci. „Potřebujeme opravdu pomoc. Lidi by měli opravdu zůstat doma, chodit jen do obchodu, nesdružovat se,“ dodává Martina Hvozdenská.
Související
-
Necovidoví pacienti jsou z krajských nemocnic nově přesouváni do soukromých zařízení
Ačkoli krajské nemocnice jsou podle slov Jiřího Čunka připraveny na případné přírůstky pacientů s covid-19, začínají přesouvat některé pacienty do dalších nemocnic.
-
Nemocnice v centru covidu. Stres a únava zdravotníků je obrovská, říká ředitel nemocnice v Hradišti
Situace v nemocnici v Uherském Hradišti je podle jejího ředitele Petra Sládka kritická. Nemocnici zbývají už jen tři volné plicní ventilátory.
-
Čas na není nutno vypršel. Nestačí jen tleskat, zdravotníci si zaslouží skutečnou podporu a úctu
Buďme slušní, ohleduplní, solidární, snažme se dodržovat základní hygienická opatření a nevymýšlejme způsoby, jak všechno obejít.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.