Šéf lihové mafie Březina neuspěl s dovoláním. Nejvyšší soud mu definitivně potvrdil 13 let vězení

Šéf lihové mafie Radek Březina, kterému soud uložil za obchody s nelegálním lihem 13 let vězení, neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu.

ČTK to dnes řekl jeho obhájce Filip Opatřil.

NS rozhodl již dříve, v těchto dnech usnesení rozesílal olomoucký krajský soud. Společně s Radkem Březinou dovolání podal také jeho někdejší spolupracovník Lubomír Kaláč, jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík a Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel. Ostatní obhájci usnesení dosud neobdrželi, zjistila ČTK. U NS tak dosud uspěl pouze Tomáš Březina, kterému soud snížil trest z šesti na 3,5 let.

"Dovolání mého klienta bylo odmítnuto, tím pádem je věc finálně skončena. To, zda bude klient zvažovat například ústavní stížnost, s ním budu muset teprve probrat. Uvidím se s ním příští týden," uvedl Opatřil. Doplnil, že usnesení má asi 60 stran a dosud jej nečetl. "Dovolání jsme podávali celkově, namítali jsme, že tam byla ne úplně správně určena i výše škody, což by se projevilo na částce i na trestu," doplnil obhájce.

V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina. Jeho bratr Tomáš jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku.

Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství, nebyla podle nich zohledněna jeho spolupráce. Ministr spravedlnosti nakonec podal stížnost pro porušení zákona a NS na základě stížnosti i dovolání obhajoby mu snížil trest ze šesti let na 3,5 roku vězení.

03480747.jpeg

Rozhodnutí NS již obdržel také obhájce Tomáše Březiny Pavel Fryšák. "Kromě snížení trestu se nic jiného nezměnilo," řekl dnes ČTK obhájce.

Vzhledem k pobytu ve vazbě má bratr šéfa lihové mafie již nárok na žádost o podmíněné propuštění z trestu, dosud však tento krok neučinil. "Dosud požádáno nebylo. Za polovinou trestu už je, v září bude mít zhruba za sebou již dvě třetiny trestu. Úvahy o požádání o propuštění jsou, ale zatím je to pouze v rovině úvah," doplnil obhájce.

 

zdroj: ČTK

Související