Poslechněte si: O metanolové kauze i filmu, který má dnes premiéru

22. duben 2018

Příběh filmu Metanol vznikl na základě skutečných událostí, které před pěti lety otřásly Českou republikou. Nápad hlavních viníků vyrobit a levně prodat jedovatý koktejl stál život téměř padesát lidí a desítky dalších zmrzačil. Hosty Apetýtu budou dva lidé, které právě kauza metanol pojí. Novinářka Lenka Szántó napsala scénář k tomuto snímku a státní zástupce Roman Kafka aktéry případu poslal před soud.

 

Metanolová aféra je co do počtu obětí druhou nejhorší katastrofou v dějinách České republiky, více lidských životů si vyžádaly už jen povodně z roku 1997.

Smrtící směs etanolu s metanolem zabila od 3. září 2012 do 28. února 2014 48 osob, necelá stovka se otrávila. Mnozí z postižených mají vážně poškozené zdraví, řada lidí přišla o zrak.

Ve filmu hrají Lukáš Vaculík, David Máj, Martin Finger, Veronika Freimanová, Kristýna Maléřová-Podzimková, Vasil Fridrich nebo Vladimír Kratina. Televizní diváci budou moci první díl snímku s názvem Tekutá smrt zhlédnout v neděli 22.4. Druhý díl Deset tisíc litrů se na obrazovkách objeví o týden později.

Film Metanol
Film Metanol
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?