S transportem obézních pacientů budou zdravotníkům na Zlínsku pomáhat městští dobrovolní hasiči

21. červen 2024 17:00

V nemocnicích přibývá pacientů s vysokou hmotností a zdravotníci často potřebují pomoc při jejich transportu. Do nemocnice se většinou dostanou záchranářskou sanitkou, problém nastává po propuštění do domácí péče.

V nemocnicích přibývá obézních pacientů s váhou nad 140 kilogramů, ve zlínské nemocnici měli dokonce pacienta vážícího více než 200 kg.

Do nemocnice se těžce obézní pacienti většinou dostanou záchranářskou sanitkou, problém nastává po propuštění z hospitalizace. O přepravu pacientů domů by se primárně měli postarat příbuzní. Většinou ale není v jejich silách převoz autem zajistit, natož dopravit nepohyblivého pacienta do vyšších pater v domě bez výtahu.

Zatím se zdravotníci museli spoléhat jen na ochotu dobrovolných hasičů, nyní ale Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně uzavřela smlouvu se zlínskou radnicí a s těžkými pacienty jim budou pomáhat už oficiálně městští dobrovolní hasiči.

Rozhovor se záchranáři i podrobnosti od náměstka zlínského magistrátu Vojtěcha Wolfa z KDU ČSL, který je odpovědný za oblast krizového řízení, najdete v reportáži.

Spustit audio

Související