S režisérem Janem Gogolou mladším a producentkou Annou Stránskou o uherskohradišťské věznici a filmu Vězení dějin

16. květen 2024

Hosty Českého rozhlasu Zlín byli režisér Jan Gogola mladší a producentka Anna Stránská, spolutvůrci filmu Vězení dějin, který jedinečným způsobem zpracovává téma uherskohradišťské věznice.

Čtěte také

Jakým místem byla a je budova uherskohradišťské věznice? O tom je nový dokument režisérů Jana Gogoly a Matěje Hrudičky Vězení dějin, jehož producentkou je Anna Stránská ze spolku Memoria, který usiluje o důstojné využití věznice v Uherském Hradišti. K rozhovoru se připojila i rozhlasová dokumentaristka Martina Pouchlá.

Film Vězení dějin byl poprvé představen na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a pak i v kině Hvězda v Uherském Hradišti. Od 18. dubna 2024 je uváděn v kinech.

Kdo by čekal dokument klasického střihu, bude asi překvapený. V čem je jiný? Kdo v něm sdílí své osudy, zkušenosti, vzpomínky nebo názory? Proč by lidé měli tento dokument určitě vidět? To vše a mnohem víc se dozvíte v rozhovoru, který moderuje Markéta Macháčková.

Bývalá věznice, Uherské Hradiště. 30.7.2023 poslední natáčecí den dokumentu Vězení dějin
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.